333 Projesi – Project 333

Project333_LogoProject 333, bizi 3 ay boyunca sadece 33 parça kıyafetle idare etmeye (evet, 3 ay boyunca sadece 33 parça kıyafet arasından seçimler yaparak giyineceğiz) davet eden minimalist bir başkaldırı hareketi. Neye karşı peki bu başkaldırı? Sürekli yeni şeyler satın almamızı salık veren, bizleri hızlı tüketime yönlendiren toplumsal dayatmalara karşı. Evet evet, aklına geldi değil mi; televizyondaki ve internetteki reklamlar, magazin dergilerinde çizilen imajlar, dev ışıklı panolarda sunulan yaşam tarzları, bize sürekli satın almamız gerektiğini vurgulayan TV programları…

Bu hareketi ilk duyduğum zaman, yemin ederim heyecandan kalbim yerinden fırlayacaktı çünkü tam da denemek istediğim bir şeydi. Normalde, daha az eşya ve kıyafetle yaşamak adına zaten daha az satın almaya başlamıştım da, tam anlamıyla minimal bir yaşam tarzına çok uzaktım. Hoş, hala da çok uzağım. Benim tanımladığım Basit ve Mutlu Yaşam, sade ve sadece minimal bir yaşamı tanımlamıyor kesinlikle. Yani ilgili yazılarda okuduğum, hayatını sadece birkaç parça kıyafetle geçirmek bana göre değil ve şimdilik bana aşırı uç geliyor. Benzer şekilde, evinde sadece birkaç parça mobilya ile yaşamak da öyle. Ben sadece fazlalıkların olmadığı bir yaşamın bizi daha az stresli ve daha mutlu kılacağına inanıyorum. Ve elbette, bu şekilde sürdürülen bir yaşam, daha az tüketim ve daha fazla üretimin de yollarını da açacaktır.

Bu projeyi uygulamak istememdeki asıl amaç, öncelikle kendimi denemek. Hani derler ya boyunun ölçüsünü almak, işte ondan. Bakalım yapabilecek miyim, ya da yaparken kendimi nasıl hissedeceğim. Üstelik 33 parça kıyafet de bana çok az gelmedi doğrusu. Doğru kombinlerle çok rahat bir şekilde 3 ay idare edilir gibi. Neyse göreceğiz. Ve eğer, bu 3 ayı rahat bir şekilde atlatırsam da, bu 3 ayın sonunda gardırobumda bir takım elemeler yapacağım.

333-projesi-project333-kapsul-gardırop
333-projesi-project333-kapsul-gardırop

Şu anda kombinleri hazırlamayı bitirdim. Mevsimin yaz olması avantaj gibi geliyor ama bilmiyorum. Seçtiğim 33 parça işte burada. Yaptığım kombinleri de Instagram hesabıma koyacağım.

Projeyi bulduğum kaynak http://bemorewithless.com/project-333/ burada. Yani bu fikir benim değil, daha öncede belirttiğim gibi. Bu hareket yurt dışında birçok insan tarafından uygulanıyor zaten. Ben sadece kendimi dahil edip, uygulayanlardan biri olacağım.

Zaten “kapsül gardırop” diye bir olgu, bu projeden bağımsız olarak var. Lakin kapsül gardıropta 35 parça da olabilir 40 parça da. Bu projenin güzel yanı ise, her şeyin bana hazır gelmesi (evet, biraz hazırcıyımdır da). Yani kaç ay boyunca kaç parça ile yaşayacağımız belli. Oh ne ala.

Projenin uygulanmasıyla ilgili detaylara gelirsek, onları da en temel hatlarıyla aşağıya yazdım. Orijinal hali zaten verdiğim internet sitesinde var, ben oradan uyarladım ve içeriği ile ilgili iki değişiklik yaparak uygulamaya başladım. Projenin orijinalinde 33 parçanın içinde aksesuar ve takılar da var. Lakin ilk adım olarak bu bana aşırı geldi ve aksesuar ile takıyı dahil etmedim 33 parçaya (ama çantayı ayrı bir kategori olarak dahil ettim).

333 PROJESİ 

  1. Süre: Herhangi bir ardışık 3 ay.
  2. Neleri kapsıyor: Seçilen 33 parçanın içine kıyafet, ayakkabılar ve çanta dahil olacak. Yani bir bir çift ayakkabı bir parça sayılacak.
  3. Neleri kapsamıyor: 33 parçanın içine takılar, aksesuar (atkı, bere, eldiven, şal gibi), uyku kıyafetleri, iç çamaşırlar, ev kıyafetleri ve  spor yaparken giydiğiniz antrenman kıyafetleri, özel gün kıyafetleri (ve ayakkabıları)  dahil edilmeyecek.
  4. Uygulama: Giyeceğin 33 parçayı seçip, gardırobunda ön saflara yerleştirdikten sonra, kalanların hepsini göz önünde olmayan bir yere kaldırıyorsun. Çünkü kanımca, sürekli göz önünde olması aklımızı çelebilir. Yani seçtiklerimiz dışındakileri bir kutuya ya da hurca koyup, dolapların birine kaldırabiliriz. Önemli nokta, göz önünde olmaması.
  5. Son söz: Unutmamalısın ki, seçtiğin 33 parça kıyafet ile günlük hayatında, iş hayatında ve eğlence hayatında kullanabileceğin bir gardırop yaratacaksın. Bu iş özünde, kendine eziyet etme amaçlı bir şey değil; eğer bu süreç içinde seçtiklerinden sana uymayan olursa (kilo alma, verme sebepleriyle ya da mevsimsel değişiklikler dolayısıyla) ya da kötü duruma gelen kıyafetlerin olursa (yırtılma, çıkmayan leke gibi) onların yerine başka yeni parçalar seçebilirsin.

Sadelikle…

 

“333 Projesi – Project 333” için 5 yanıt

  1. 33 parcam bile cidden yok, demekki dogru yoldaymisim

Yorumlar kapatıldı.