5 Adımda Zihnini Arındır

Zihnimizin içine bir bakacak olsak, içerisi nasıl gözükürdü acaba? Fiziksel çevremizdeki dağınıklığın ve fazlalıkların yansımalarını kesin net bir şekilde görebilirdik zihnimizin içinde de. Zamanında çok düşündüm çevremiz mi zihnimizi etkiler yoksa, zihnimiz mi çevremizi diye. Ama bu soru tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuk sorusundan biraz daha farklı.  İşin doğrusu ise birinci seçenek, yani çevremizin zihnimizi etkilediği. Daha sade, daha az eşya ile yaşayan insanlar genellikle daha yavaş yaşıyorlar. Bu insanların zihinleri de fiziksel çevreleri gibi fazlalıklardan arınmış oluyor genellikle.  Zihinsel sadeleşmeden Basit ve Mutlu Yaşam kitabında da bahsetmiştim. Kitapta da fiziksel fazlalıklardan arınma konusunu, zihinsel arınmadan önce ele almamın sebebi işte bu gerçekti.

Zihinsel temizlik devamlı istikrar isteyen bir süreç. Elbette bunun için, öncesinde, küçük davranışsal değişiklikler yapmamız gerekiyor. Çünkü bu işin amacı bunu bir kere yapmak değil, kalıcı olarak daha rahat bir zihinle yaşamaya geçmek.

Bahsettiğim davranışsal değişiklikleri listeleyecek olursam, toplam 5 maddelik bir tablo çıkıyor ortaya. Her şeyi maddeleştirmemin asıl sebebi, bu şekilde daha rahat akılda kalacağını düşünmem. Dilerim bir faydası olur.

5 Adımda Zihnini Arındırmak

  1. Minimal yaşama göz kırp. Evet, birdenbire olacak bir şey değil bu ama en azından bu konu hakkında fikir edinebilir, ucundan kıyısından daha az eşya ile yaşamayı deneyimleyebilirsin. Bu konuda içi boş kaynaklara değil, gerçekten minimal hayatın mantığını anlatan kaynaklara başvurmanı öneririm. (Bununla ilgili tavsiyelerimi de yazacağım başka bir yazıda).
  2.  Elinin altını, gözünün önünü sade ve düzenli tut. Mutfakta yemek hazırlarken ya da çalışırken ben de darmadağın oluyorum. Bunda bir sorun yok. Ama çalıştığım alanda işime yaramayacak, gereksiz detaylara yer vermiyorum. Gözümün önü hep ferah.
  3. Yaz. Planlarını zihninde tutacağına, bir defterde tut. Bu sayede her şey gözünün önünde listeli bir şekilde durur. Günlük planlayıcı defterleri sen de yapabilirsin. Veya bunun için hazırlanmış olan defterlerden bir tane satın alabilirsin.
  4. Sorumluluklarını azalt. Her şeye koşturduğunu düşünüyorsan, dur ve düşün. Acaba tüm o sorumlulukları kendin üzerinde tutuyor olabilir misin? Yardım almaya açık ol. Paylaş. Mükemmeliyetçilikten vazgeç.
  5. Kendine hiçbir şey yapmama anları yarat. Sessiz ve yalnız kalabildiğin anlar ayarla kendin için. Sabahın erken saatleri, gecenin sessizliği ya da öğle aranda açık havaya çıkıp yaptığın bir yürüyüş olabilir. Hiçbir şey olmazsa, evde ya da arabada 5 dakika boyunca hiçbir şey yapmadan dur.

Bunlar Basit ve Mutlu Yaşam kitabında da yazdığım şeyler ama bloğu takip eden ve kitabı okumayanlara da faydalı olabilmesi için yazdım.

Sevgiyle…