7 adımda stressiz düzenli ev, hem de çocuklu!

slide-2

Evimin kesinlikle ruh halimi etkilediğini iddia edebilirim. Bu konuda çok ciddiyim. Ruh halim mi evimi, yoksa evim mi ruh halimi etkiliyor diye de uzunca düşündüm. Ama sonuç, kesinlikle evimin ruh halimi etkilediği yönünde.

Yani diyelim ki, iş yerinde gerçekten kötü bir gün geçirdim ve omuzlarım düşmüş bir vaziyette eve geldim. İşte o vaziyette iken, evimde olmak bana mutluluk vermeli ki, hemen kafamı kaldırıp, omuzlarımı dikleştirip yeniden enerjik ve olumlu moduma geçebileyim. Ama eve geldiğim de, her şeyin üstüne bir de o ev benim üzerime üzerime gelirse, işte o zaman hafiften depresyonun kapısını bile çalabilir insan.

Evimin içi temiz ve derli toplu olduğunda çok daha rahat nefes alabiliyorum. Ve evimde olmayı çok seviyorum. Çünkü o zaman bana gayet büyük, ferah ve güzel gözüküyor.

Elbette evde iki tane küçük erkek çocukla, evimin derli toplu hali çok uzun sürmüyor; ama bunu çok da umursamıyorum. Hatta bu durumdan keyif bile alıyorum.  Ama buna rağmen, genel olarak evimi istediğim gibi tutmak için yapabileceğim şeyler olduğunun farkındayım. Yok, öyle büyük çaplı işler değil bunlar. Küçük ama etkili adımlardan bahsediyorum. Bu bir kaç ufak alışkanlık sayesinde sen de çocuklu ama stressiz bir evde yaşamayı başarabilirsin.

  1. Asla mutfak lavabosunda bulaşık bırakma. Tezgah ve lavabo temiz kalmalı.  Hatta evde her şey, her yerdeyken bile oranın derli toplu olduğunu bilmelisin. Kurtarılmış bölgen orası senin. Ne kadar dağılırsan dağıl, sonunda toparlanabileceğinin kanıtı.  Elbette “robot” olmadığın için, ara sıra dağınık bırakıp, daha sonra toparladığın da olacaktır. Ama mutlaka toparlıyorsun.
  2. Eli boş gitme. Mesela salonda çay ve börek keyfi yaptıktan sonra mutfağa bir şey almaya gidiyorsun. Giderken çay bardağını ve boş tabağı da yanına aldın mı, iş biter.
  3. Kıyafetleri dışarda bırakma. Çok kolay. Bak şimdi, üzerinden çıkarttığın kıyafeti ya askıya, dolaba, çekmeceye ya da kirli sepetine yolluyorsun. Bitti bile.
  4. Her gün çöpü çıkar. Yok artık, tabii ki de çöpü her gün çıkartıyorsundur. Ben bunu öylesine yazdım. 7 maddeye tamamlamak için.
  5. Yığınları engelle. Bulaşık yığını, oyuncak yığını, dergi kitap yığını, kağıt yığını… ne olursa olsun onlar “yığın” haline gelmeden bir çaresine bak. Yılanın başını küçükken ezmek gerek.
  6. Yatmadan önce toparla. Uykuya gitmeden 5 dakika bir göz atıver evin genel haline. Mutlaka bir şeyler çıkacaktır bir yerlerden. İşte onları, hızlıca yerlerine gönderdin mi, yatabilirsin.
  7. Aile fertlerini de işin içine dahil et. Herhalde yani. Ne sanmıştın? Başlarda dirençle karşılaşman kuvvetle muhtemel. Ama sen de direnirsen, mutlaka ilerleme kaydediyorsun. Tabii önce sen olmak istediğin gibi olduktan sonra, aile fertlerini işin içine katmalısın.

Bu kadar işte. Küçük ama etkili adımlar. Denemesi de bedava.