Ev(ren)sel abi hakları bildirgesi

IMG_1427
Abiyiz haklıyız söke söke alırız!

Elbette bunu da hazırlayacaktık, yoksa Allah muhafaza evde ayaklanma çıkardı. Şaka bir yana, abinin de kendince, kardeşine karşı korunması ve gözetilmesi  gereken hakları var elbette. Ben abi diyorum, ama sen de abla varsa o da olur. Önemli olan büyük kardeş olması.

Bir kere kardeş küçük diye, abinin hayatını kısıtlamamalı. Abinin de özel alanı ve tercihleri var. İki kardeş bir evde büyürken yapılan en büyük iki hata, kardeşleri karşılaştırmak ve küçük olmayı her şeye bahane gösterip, büyüğün haklarına saldırmak.

Şu cümleleri, ya da benzerlerini, sen de duymuşsundur mutlaka çevrende:

 • bak, kardeşin ne çabuk yedi, hadi sen de oyalanma.
 • ama kardeşin hiç ağlamıyor, sen niye ağlıyorsun?
 • o daha küçük, ver oyuncağını oynasın.
 • ama o daha “hayır” dan anlamaz, onun istediğini yapalım!
 • o küçük olduğu için önce o oynamalı.
 • gördün mü kardeşin nasıl akıllı, bir de sen kendine bak!

İşte bu cümleler, iki kardeş arasında hiç kapanmayacak rekabet tohumlarının ekilmesine sebep olur. Halbuki onlar kardeş. Birbirinin daimi ve koşulsuz destekçisi. Buna rağmen, her biri farklı bireyler. Her birinin farklı karakteri, farklı yeteneği, farklı düşünce tarzı var. Karşılaştırmak çok büyük hata. Kardeşi hızlı yer, abi yavaş yemekten hoşlanır. Ya da kardeşi karanlıktan korkmaz, abi korkar. Var mı bunun ötesi? Onlar kardeş de olsa, farklı bireyler.

Bir de küçük olmak, büyüğün hakkını gaspetmek için asla bahane olamaz, olmamalı! Aman dikkat! Böyle bir tavır, büyüğü, küçük kardeşine karşı kışkırtır. Küçük de olsa, eğer bir oyuncak önce abideyse, mesela, ufaklık paşa gibi sırasını bekleyecek.

Geçenlerde, uzaktan kumandalı arabayla oynarken büyük oğlum, benim ufaklık geldi ağlaya ağlaya abinin elinden almaya çalıştı oyuncağı. Dikkatini dağıtmaya çalıştım olmadı (tipik 2 yaş sendromu), mama verdim olmadı, meme verdim yüzüne bile bakmadı. İlla ki o arabayı alacak! Ben de baktım susmuyor, iş inada bindi. Bıraktım, ağlasın. Abiye de, eğer ağlamadan rahatsız oluyorsa odasına geçmesini söyledim.

Hiç, “kardeşin ağlıyor ama, o küçük, hadi ona ver oyuncağını” demedim. Zaten böyle bir durumda, en fazla 5 dakika sonra abi kıyamıyor kardeşinin ağlamasına (evet, bu sırada küçük hala ağlıyor olabiliyor) ve getirip kendi veriyor oyuncağını. Ama isterse. Buna mecbur olmadığını biliyor. Ama biliyor musun, şimdiye kadar hiç sekmedi. Her seferinde kendi rızasıyla verdi kardeşine, istediğini.

Ben alıp verseydim ne olurdu? Haksızlık yapmış olurdum. Abinin hakkını yemiş olurdum. Abiyi de boş yere hem kendime hem de kardeşine karşı kinlendirmiş olurdum.

Neyse şimdi, yine birlikte, uzun süren pazarlıklar sonucu hazırlanan abi hakları bildirgesinin maddelerini sıralayalım.

Evrensel Abi Hakları Bildirgesi

 1. Abinin, kardeşini odasına sokmama hakkı vardır.
 2. Abinin, defterlerini karalatmama hakkı vardır.
 3. Abinin, kardeşini rızası dahilinde sonsuz öpmeye hakkı vardır.
 4. Abinin, evde iğrenç espiriler yapmaya hakkı vardır.
 5. Abinin, haftasonu ipad ile oynama hakkı vardır.
 6. Abinin, istediği zamanlarda anne kucağına çıkma ve anneyle öpüşüp koklaşma hakkı vardır.
 7. Abinin, erkek erkeğe boğuşurken, babanın tepesine çıkmaya hakkı vardır.
 8. Abinin, uyurken kendisine kitap okunmasına hakkı vardır.
 9. Abinin, kardeşine banyo yaptırma hakkı vardır.
 10. Abinin, kardeşini korumak için, ona emir vermeye hakkı vardır.
 11. Abinin, çizgi film izlerken, kardeşinin susmasını istemeye hakkı vardır.

Bu maddelere uymama söz konusu olursa, kuralları ihlal eden kişi hakkında cezai işlem başlatılır.  Her kim ki, abinin hakları bildirgesinde izinsiz değişiklik yapar, hakkında yasal işlem başlatılır.

Velhasıl adalet zor iş. Bu aralar pek bir hasret kalsak da kendilerine en azından evde kendi çapımızda adaleti sağlamaya çalışıyoruz. Bu da bir şey yani.

Bu bildirgeyi kardeşler arasında yazılı olarak yaparsan, çocukların adalet kavramını somut bir şekilde hissetmesini de sağlamış olursun. E hadi, kolay gelsin.