Adım Adım Kapsül Gardırop

Hazırsanız başlayalım; mümkün olduğunca adımları basit ve net olarak yazmaya çalıştım. Kapsül gardırop uygulamasını denemek isteyenlere dilerim faydası olur. 

  1. Gardırobunuzda baskın olacak ana rengi belirleyin. Bu sayede seçimlerinizi minimalde tutmanız çok daha kolay olacaktır.
  2. Seçtiğiniz ana renkle uyumlu 3 ara renk belirleyin. Kıyafetlerinizi birbirleriyle rahatlıkla kombine edebilmek için renk uyumları önemli. Mesela ana renginiz siyah ise, ara renkleriniz bej, gri ve beyaz olabilir. Bunun için internette renk uyumlarına bakabilirsiniz.
  3. Giyim ve yaşam tarzınıza göre seçim yapın. Çalışıyorsanız, giymek zorunda olduğunuz belli bir tarz kıyafet var mı? Yoksa iş yerinde üniforma mı giyiyorsunuz? Çalışmıyorsanız, dışarıya çıktığınızda genellikle ne tarz yerlerde zaman geçiriyorsunuz? Hangi tarz kıyafetlerle rahat ediyorsunuz? Giymekten keyif aldığınız kıyafetleri seçmeniz önemli.
  4. Öncelikle elinizde bulunanları değerlendirin. Burada amaç yeni sezon ürünlerinden oluşan bir gardırop hazırlamak değil. İlk olarak halihazırda elinizde bulunan kullanabileceğiniz parçaları belirleyin. Daha sonra ihtiyacınız olması durumunda, uygun renklerde ve tarzda kıyafetler satın alabilirsiniz.
  5. Kapsül gardırobun içeriğini belirleyin. Normalde abiye, spor, evlik ve uyku kıyafetleriniz ile iç çamaşırlarınızı kapsül gardırobunuza dahil etmiyorsunuz. Aksesuarlar konusunda ise seçim size kalmış. Ben onları da dahil etmiyorum. Zaten çok fazla aksesuar da kullanmıyorum.
  6. Temel parçaları belirleyin. Her gardıropta olmazsa olmaz kıyafetler vardır. Bunlar kişiye göre değişir. Benim için; siyah kumaş pantolon, mavi kot pantolon, dökümlü bir ipek gömlek, siyah bir elbise ve basic tişörtlerdir temel parçalar. Siz de kendi tarzınıza göre temel parçalarınızı bulun.
  7. Sayıya takılı kalmayın. İdeal olan belli dönemler için (3 aylık mesela) 28 ile 38 arasında bir rakam. 38 parçadan daha fazlası bana göre kapsül gardırop olmuyor zaten. Lakin bunu tecrübe ederek görüyorsunuz ve en uygun sayıyı bir iki denemeden sonra buluyorsunuz. 3 ay boyunca 33 parça benim için en ideali.
  8. Kıyafet değişimini gerekli olursa yapın. Seçtiğiniz parçaları sürekli değiştirirseniz, kapsül gardırobun anlamı kalmaz. Ancak bir kıyafet leke, yırtık veya kilo değişimi dolayısıyla giyilemez duruma gelirse, o kıyafetin yerine aynı kategoriden başka bir parça koyabilirsiniz. Benzer bir şekilde ani bir hava değişikliğinde de seçtiğiniz bir kıyafetin yerine başkasını koyabilirsiniz.
  9. Başlamadan önce elinizde bir kontrol listesi bulunsun. Bunun için düzenlediğim listeden faydalanabilirsiniz. Listedeki boş alanların yanına, yeni kapsül gardırop için kendi seçimlerimi yazdım yardımcı olabilir diye. Benim seçtiğim parçalar toplamda 31 tane ediyor ama liste 33 parça için. Listeyi indirmek için buraya tıklamanız yeterli. Sonrasında çıktısını alıp, istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Veya kendinize uygun yeni bir tane yaratabilirsiniz.
  10. Unutmayın, amaç yeni kıyafetler satın almak veya kendimize hiçbir kıyafet satın almamak için eziyet etmek DEĞİL! Asıl amaç, bizim için gerçekten gerekli olanlarla yaşamaya alışmak, kullanmadıklarımızı fark etmek ve hayatımızı basitleştirmek.

Sadelikle…

“Adım Adım Kapsül Gardırop” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.