Adım adım kapsül gardırop

img_9110Daha önce detaylarını yazdığım 333Projesi ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldım. Yine de iş uygulamaya gelince, 3 ay boyunca sadece 33 parça ile yaşamak bir çok kişi için korkutucu geliyor. Tabii bir de 33 parçanın bile çok olduğunu ve çok daha az parçayla bile aylarca yaşayabileceğini söyleyenler çıkıyor. Lakin 33 parçanın içinde ayakkabı, aksesuar ve çantanın da dahil olduğunu öğrenince geri adım atıyorlar genellikle.

Orijinal 333Projesi’ni uygulama sırasında ihtiyaçlar doğrultusunda bazı değişiklikler yaptım. Aslında sadece iki değişiklik yaptım ve bu şekilde devam ediyorum. Bu değişiklikler “dahil olan” ve dahil olmayan” parçalar hakkında.

Çünkü bu iş bir yarış ya da kendini kanıtlama işi değil. Daha ziyade, kendini tanıma ve farkındalık kazanma üzerine bir iş.

Ben bu işi gerçekten çok sevdim.

Neden mi?

Daha detaylı nedenleri Neden kapsül gardırop? adlı yazıda bulabilirsin

 • Çünkü gerçekten daha az kıyafet satın almaya başladım.
 • Kıyafet satın alacağım zaman iki kere düşünmeye başladım.
 • Kıyafet satın alma konusunda kendi ihtiyaçlarıma öncelik vermeye başladım.
 • Kıyafetler konusunda kendi bütçeme göre daha az ama öz prensibini benimsedim.
 • Sabahları “ne giyeceğim” derdinden kurtuldum.

Kapsül gardırop yaratmak, öncelikle elinde olan, sahip olduğun her şeyi elden geçirmekle başlıyor. Askıdaki kıyafetlerin, çekmecelerdeki eşarpların, kutulardaki takıların, ayakkabıların, çantaların…

3 ay boyunca 33 parça ile yaşamayı başardığında ise, bunun sana kesinlikle kalıcı faydaları olduğunu göreceksin. Ve farkındalığın artacak.

Ben ilk olarak haziran ayında başlamıştım kendi 33 parçalık gardırobumu yaratmaya. Mevsimsel değişiklikler, elimde olmayan bir kaç aksilik yüzünden biraz değişiklik yaparak sonlandıracağım.

Ama sonra yine yeniden…devam…

1 Ekim 2016‘da yeniden başlıyoruz.

Ekim – Kasım – Aralık aylarını dahil ederek. Bu başlangıca katılsan da katılmasan da kendin için hayatı basitleştirmek adına bir kapsül gardırop yaratmak istersen 10 tane ufak adımla işe başlayabilirsin.

Bu adımları bemorewithless sitesinden derledim.

img_9110

 1. Şu anda üzerine olmayan, sana uymayan her şeyi ortadan kaldır. Atmak ya da vermek zorunda değilsin, sadece gözünün önünden kaldırman yeterli. Böylece hem fiziksel hem de zihinsel olarak ferahlarsın.
 2. Senin için manevi değeri olan ama hiç giymediğin kıyafetlerinle kendini fotoğrafla. Önemli olan o kıyafete sahip olmak değil, onun sana anımsattıklarını hatırlaman. Bunun için de o kıyafete ihtiyacın yok. O kıyafetle çekilmiş bir fotoğraf aynı anıyı sana yaşatacaktır.
 3. Son 5 yıldır giymediğin her şeyi bağışla. Bir kaç ay değil bak, son 5 yıl! Giymemişsen vardır bir sebebi. Kurtul gitsin.
 4. En sevdiğin 3 parça kıyafetin listesini yap. Dışarı çıkarken sürekli giydiğin 3 parça muhtemelen seni en iyi gösteren, sana kendini en iyi ve rahat hissettiren parçalardır. Onları daha fazla giymek için kendine izin ver.
 5. Tüm alışveriş sitelerinin mail ve sms listelerinden ayrıl. Böylece seni cezbeden indirim, kampanya gibi şeylerden uzak kalabilirsin.
 6. Zayıf noktanı belirle. 33 parçanın içinde kıyafet, çanta, aksesuar, takı, ayakkabı da olacağına göre, kendin için en çok hangi parçada, ya da parçalarda, zorlanacağını düşün.
 7. Seni cesaretlendirecek blogları, sosyal medya hesaplarını takip et. Bunlardan biri kesinlikle basitvemutluyasam olmalı. Bu maddeleri derlediğim internet sitesi de çok iyi bir seçenek (İngilizce olarak).
 8. Alışveriş yapma isteği duyduğunda kendine zaman ayır. Çünkü kıyafet alışverişine genellikle ihtiyaçtan değil; can sıkıntısından, depresif hallerimizden dolayı gidiyoruz. Neler yapabilirsin o sırada alışveriş yerine? Yürüyüşe çık, kendine bir çay ya da kahve ısmarla, yaz, oku, arkadaşınla buluş, sinemaya git.
 9. Verdiğin emeği sergilemekten çekinme. Kapsül gardırobunu, eğer varsa Instagram hesabından #333projesi hastag’i ile paylaşabilirsin. Bu tip paylaşımlar seni daha çok motive edecektir ve yalnız olmadığını göreceksin.
 10. 333projesine başlamak için kendine şimdiden bir tarih belirle. Bu bile büyük bir adım. Nereden başlayacağını bilmiyorsan sana yol göstermesi için buraya tıklayabilirsin.

Daha önce de söylediğim gibi, bu projenin amacı sana eziyet çektirmek değil, farkındalık kazanmanı sağlamak.

Kolay gelsin.

“Adım adım kapsül gardırop” için 6 yanıt

 1. Merhaba,

  Ben de uygulayacağım ama kış mevsimini düşünüyordum. Bazen yaza, bazen kışa göre giyinmemiz gereken bu günlerde project333 uygulamak zor olmayacak mı? Bu konuda düşüncen nedir?

  1. Merhaba,
   Ben şöyle düşünüyorum;Ekim ve Kasım ayları basic tişörtlerin üstüne giyilecek 2 ya da 3 hırka ile hallolur. Bunun dışında trikolar da iş görür, içlerine gömlek giyilip. Hava sıcak olduğunda gömlekle kalınır, kolları uzunsa katlanır. Kışın da açıkçası her yerde cayır cayır kalorifer yandığından dolayı, aynı şekilde giyinmek daha kolay gibi. Dış kıyafet seçmek gerek. Bir tane siyah pardesü her şeyler gider. İstersen iki renk seç. Aksesuarlar (atkı bere gibi) ve takılar dahil değil zaten. Kolay gelsin. Ben kendiminkini en kısa zamanda fotoğraflayıp paylaşacağım. sevgiler.

 2. 1 senedir “az çoktur” felsefesi içinde yoğuruluyor ve görüyorum ki daha az yoruluyorum 🙂 kapsül gardırop tüyolarınız çok işime yaradı. Bu bahar gardırobumda 6 tişört 2 gömlek ve 3 pantolonum var. Artık dışarı çıkmak için hazırlanmak 2 dakika çamaşır yıkamak haftada 1 gün oldu 😉 Bu arada kızımın doğum günü de 17.Nisan

  1. Kızınızın da gözlerinden öperim o zaman:)

 3. Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim 🙂 İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum,
  Bahsettiğiniz sözlere değinmek isterim öncelikle ‘alışveriş yerine kendine zaman ayır’ konusuna yüzde bin katılıyorum, gerçekten de depresif hallerimizden ötürü alışverişe çıkıyoruz ve anlık mutluluklar yaşıyoruz alışveriş yaparken eve gelip faturaya baktığımızda ise kafamızda şu şarkı çalıyor ‘yine hüsraan her daim feryat figan kalbim(cüzdanım)’
  😀
  Şaka bir kenara bu oluyor ve bunu durdurmak yine bizim elimizde bu sebeple ben tam gaz başladım kapsül dolap işine sonuçları bildiririm 🙂
  Bu süreçte ise şu siteden oldukça yararlanıyorum bir bakın derim mutlaka;
  https://www.tarz2.com/
  İkinci el sitesi ama diğerleri ile kıyaslayıp tercih ettiğim bir sitedir inceleyince demek istediğimi anlayacaksınız 🙂 Aynı zamanda bağış seçeneği de mevcut tabii TOÇEV ile ortaklaşa çalışıyorlar…
  Bu benim nacizane önerimdi bir bakın derim 🙂
  Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :***

Yorumlar kapatıldı.