Ev(ren)sel Anne Hakları Bildirgesi

IMG_0512
Anneyiz, haklıyız!

Bir sürü kimlikle dolanıyoruz hayat içinde, farkındasın değil mi? Birinin annesisin, birinin sevgilisi, başkasının öğretmeni, ötekinin arkadaşı, birinin sırdaşı, birilerinin doktoru, müdürü, çalışanı, patronu, dostu, kardeşi, evladı…Ve üzerindeki bütün kimliklerin senin hayattaki duruşuna kattığı bir şeyler var. Yine de, hayatta ne kadar fazla kimliğe sahip olduğun değildir senin mutluluğunu sağlayacak olan şey. Önemli olan, o kimliklerin içinde bile senin kendini, aslını unutmamandır.

Bu sebepten dolayı,  senin de kendin için, evet sadece kendin için, yapmak istediklerin ve hayallerin olmalı. Kendine ait bir alanın. İstediğinde sadece kendinle kalabileceğin bir dünyan olmalı.

Bu konuya nereden mi geldim? E, evrensel abi ve kardeş haklarından sonra elbette ki. Diğer kimliklerini bilemem de, annelik kimliğin için, senin de hakların var, onları sıralayabilirim. Üstelik bu haklar konusunda aile bireylerinin görüşünü ve onayını da aldım. Her ne kadar evsel anne hakları gibi görünse de aslında evrensel. Yani senin için de mutlaka maddeler var. Senin de sahip olduğun haklar yani.

Eğer bu hakları kullanman konusunda aile içinde her hangi bir direniş ile karşılaşırsan sol yumruğunu havaya kaldırıp “anneyiz, haklıyız, söke söke alırız” diye evin içinde dolaşmanı tavsiye ederim. E, tabii biraz da güleryüz işini kolaylaştıracaktır. Netice de senin hakların, senin mutluluğun demek. Senin mutluluğun ise, tüm ailenin ve hatta tüm evrenin mutluluğu demek. O zaman gelsin anne hakları..

Evrensel Anne Hakları Bildirgesi

 1. Annenin, her gün, en az 1 saat olmak koşuluyla, kendine zaman ayırma hakkı vardır. Bu zamanda canı ne isterse onu yapar. Uyur, gezer, tozar, koşar, yer, içer..
 2. Annenin, her ay, en az 1 tane olmak koşuluyla, istediği bir kitabı okuma hakkı vardır.
 3. Annenin, haftada 1 kere de olsa yüzüne garip dokulu, egzotik kokulu maskelerden, kremlerden sürme hakı vardır.
 4. Annenin, canı istemediğinde yemek yapmama ve “hadi dışarıdan söyleyelim” deme hakkı vardır.
 5. Annenin, çocuklarıyla oyun oynarken kudurup, kendini oyuna kaptırma hakkı vardır.
 6. Annenin, 2 gün bile dayanmayacak olsa da, tırnakları ojeli gezmeye hakkı vardır.
 7. Annenin, ortak belirlenen bir gün ve saatte babayla başbaşa kalmaya hakkı vardır.
 8. Annenin, çocuklarını sınırsız öpme ve koklama hakkı vardır.
 9. Annenin, çocuklar görmeden, abur cubur yeme hakkı vardır. Az ama. Vallahi azıcık!
 10. Annenin, başka annelerle kıyaslandığı ve anneliğinin sorgulandığı ortamlarda, aniden ortamı bahane göstermeksizin terk etme hakkı vardır.
 11. Annenin, çok konuşma hakkı vardır. İçinde tutmasın, kin olmasın diye.

İşte bu Evrensel Anne Hakları Bildirgesi ışığında, tüm anneler eşsiz ve değerlidir. Hiç kimsenin, annenin haklarına göz dikmeye ve onları gaspetmeye hakkı yoktur. Her anne kendinden sorumludur.

Bak işte, ne güzel oldu. Çıktısını al bu bildirgenin. Evin istediğin bir yerine as. Herkes görsün, bilsin. Gerçekten diyorum. Hadi. Sen kendi haklarına sahip çıkmazsan, başkası gelip asla “al canım bunlar senin hakların, kullan” demez.

Kendi hayatını kendin yönetmelisin ve bunu yaparken de keyif almalısın ki çevreni de mutlu edebilesin, öyle değil mi?