Bahar Temizliği – İlk Adım

Bana göre bir işin en zor yanı, ona nereden başlayacağımıza karar vermektir. Başlama noktasını bir kere geçtik mi, gerisi çoğunlukla, çorap söküğü gibi gelir. Evlerimizde bahar temizliği yapma ve gereksiz her şeyden kurtulma faslında da durum aynı oluyor, öyle değil mi? Dur, ben sana en klasik tablodan bahsedeyim:


Şöyle bir genel olarak, evimize göz gezdirdiğimizde, her yerdeki (çekmeceler, raflar, dolaplar, köşeler) fazlalıklar gözümüze batar. İlk iç daralmasını yaşarız. Sonra bir de, gözümüzün görmediği ama bildiğimiz fazlalıklar aklımıza takılır, mesela bodrumdaki, tavan arasındaki, depolama alanlarımızdaki kullanılmayan ama bir türlü de atılamayan her eşya gibi. Ardından yine bir iç daralması. Ve en sonunda da, iş gözümüzde o kadar büyür ki, nereden başlayacağımızı hesap edemez ve fazlalıklardan arınma işini süresiz olarak rafa kaldırırız.


Böyle durumlarda, ne yaparsak yapalım fazlalıklardan kurtulmanın olanaksız olduğunu düşünürüz ve hemen bir sihirli değnek olsa da bir dokunuşla tüm evimizi istediğimiz düzene soksa diye hayal ederiz.

Kötü haber: Bu işler sihirli değnek dokunuşuyla, bir anda olmuyor; yavaş yavaş, adım adım ve sabırla oluyor.

İyi haber: Bir kez başladık mı, her seferinde bu konuda daha iyi oluyoruz (tecrübe ile sabit) ve bir müddet sonra bu iş keyifli bir hale dönüşüyor.

Hayat zaten, yeri geldiğinde yeterince zorluyor bizleri. O zaman, en azından kendi kendimiz için zorlaştırmayalım hayatımızı ve bunun içinde fazlalıklardan kurtulalım. Çocuklarla, yaşayan bir evde, daha sade bir düzen ile kesinlikle daha kolay ve hafif bir yaşam süreriz.

İlk adım için şimdi tam zamanı. Bahar kapıda. Yeni ve taze başlangıçlar için daha güzel bir zaman olamazdı.

Bence üşenme, hadi sen de ilk adımı at.

Basit ve Mutlu Yaşam kitabında adım adım, madde madde evimizdeki fazlalıklardan nasıl kurtulacağımızdan bahsettim. Ama burada da en önemli maddeyi yazıyorum: Öncelikle, nereden başlamak istiyorsak sadeleşmeye, orayı tamamen boşaltmalıyız. Evet evet, tepetaklak boşaltıp, neleri tutmak istediğimize karar vererek en büyük ve etkili ilk adımı atmış oluruz. Gerisi mutlaka gelecektir.

Sevgi ve sadelikle…

“Bahar Temizliği – İlk Adım” için 3 yanıt

  1. Merhabalar,
    Yazılarınızı ve instagram yorumlarınızı takip etmekteyim.
    ve ilk iş önerinize uyup sadeleşmeye başlayacağım.
    teşekkürler.

  2. Bi basladin mi bir mümkün mu oturamazsin oturmak istemezsin çünkü bir an once bitsin diye. Temizlik candir en kisa zamanda okuyacagim kitabınızı. Ve bagirmayan anne baba olmak kitabinin cekilisine de katilmis olayim bari ve dogum gününüz kutlu olsun❤❤❤

Yorumlar kapatıldı.