Bahar yorgunluğuna son

IMG_2805
Sorun baharda değil!

Hani bir şarkı vardı ya “ben her bahar aşık olurum” diye sözleri olan, işte her bahar benim dilime dolanan bir şarkıdır bu. Çok severim, mutlaka da her bahar dinlerim. Ama benim sorunum bahar geldiğinde içime dolan aşk ile değil, aksine çok mutlu oluyorum bu durumdan. Asıl sorun o şarkının benim dilime “ben her bahar yorgun olurum” olarak dolanması. 

Evet, şarkı sözlerini kendimce değiştirip, farklı sözlerle kendime uyarlamayı çok severim. Çocuklarıma söylediğim ninnilerin hepsinin bestesi ünlü bestecilere ait olsa da sözleri bana aittir. Ama bahar geldiğinde, bu şarkının sözleri istemsiz olarak bu şekilde değişiyor bende.

Bahar yorgunluğu nedir?

Bahar yorgunluğu aslında uzun süre anlamlandıramadığım bir çeşit rehavet idi benim için ama geçen gün tanımını net olarak kafamda oturttum. Bahar yorgunluğu, havaların ısınması, kuşların ötmesi, börtü böceğin doğaya çıkmasıyla insanın kanın fazla kaynamasından kaynaklanan bir çeşit kendini salma durumu (Selen, BasitveMutlu Yaşam, 2016).

Bahar yorgunluğu neden olur?

Aslında tek suçlu biziz. Çünkü baharın geldiğini ve havaların iyice ısınmaya başladığını görür görmez eve girmek bilmiyoruz. Örneğin, ben sabah işe gidip, orada her fırsatta kendimi açık havaya atıyorum. Üstüne iş çıkışı, beni evde bekleyen çocuklarım hallerinden memnun bile olsalar, onları da peşime takıp, yine açık havaya çıkıyoruz hep beraber. Ve akşam 7’de eve giriyoruz. Yemek, toparlanma, ödev falan derken saat 10 oluyor bile. Fazla oksijen benimkilerde de ekstra enerji yapıyor ve onları uykuya gönderip, akşam kendimi yatağa zor atıyorum. Al sana neden işte. Suç baharda değil; suç sende bende, içeri girmek bilmeyen tüm insanlarda, özellikle de annelerde!

Bahar yorgunluğu nasıl engellenir?

Çok basit! Kendini sürekli doğada yaşamak için yaratılmış bir canlı olarak görmekten vazgeçip, paşa paşa evinde oturmayı da bilerek. Zorun ne, saatlerce açık havada duruyorsun? Her şey kararında güzel.

Bahar yorgunluğunu engellemenin yolları 

  1. Bahar gelse bile, bir tek sana gelmediğini unutma.
  2. Bahardan sonra yaz gelecek, bunu da unutma. Yani havalar bir müddet daha güzel olacak, yangından mal kaçırır gibi güneşli havalarda  atma kendini dışarı. Sakin ol. Havalar gitgide güzelleşecek zaten.
  3. Serinliğe aldanıp, güneş yakmaz sanma; yakar, hem de çok fena yakar ve bir de üstüne çarpar. Dikkatli ol.
  4. Dinlen. Evinde de zaman geçir, tıpkı diğer mevsimlerde olduğu gibi. Çay demle, kahve yap, uzat ayaklarını fırsat bulduğun her an.
  5. Yaz geliyor diye paniğe kapılıp, zayıflamak için, aniden beslenme programının kalorisini azaltma. Yaz da gelecek olsa, sen bir insansın ve enerjiye ihtiyacın var. Hatta bu mevsimde daha fazla enerjiye ihtiyacın var, unutma.
  6. Taze meyve ve sebze tüketmeye çalış. Çünkü hem enerji verirler sana hem de gözünü gönlünü açarlar bahar mevsiminin rengarenk meyve ve sebzeleri.
  7. Yeterli uyu; ne fazla ne de az. Çünkü fazla uyku, sanılanın aksine daha dinç yapmıyor bizi, daha miskin ve yorgun olmamıza sebep oluyor.

İşte tüm bu yazdıklarım, geçenlerde kucağımda uyuyakalan Oğuz’u yatağını yatırırken aklıma geldi. Çünkü onu yatırdıktan sonra uyanık kalmak hayal oldu bu aralar. Ben de bu gidişata dur demek için, kürekleri elime almaya karar verdim. Problemi kabul edip, problemin ne olduğunu tanımladıktan sonra, nedenlerini sıralayıp, çözüm yollarını buldum ve akabinde uygulamaya koyuldum. İşe yarıyor, benden söylemesi.