Basit ve Mutlu Yaşam – Bir annenin dönüşüm hikâyesi

Aslında her şey 2009 yılında anne olmamla başladı. 26 yaşımdaydım. Çevremde bırak çocuk doğurmayı, henüz evlenmeyi bile düşünen, doğru dürüst bir arkadaşım bile yoktu. Herkesin kafası, yapacağı kariyerde, gezeceği göreceği yeni ülkelerde, seyahatlerde, gideceği dans kurslarında, izleyeceği tiyatro oyunlarında, filmlerde iken, yani kısacası üniversite sonrası çevremdeki çoğu kişi kendi hayatını özgürce yaşayacağı bir dönemi deneyimlerken, ben sırtımdan soğuk terler dökerek bebek emzirmeye çalışıyordum. 

Böyle bir şeyin, çok da kolay olmadığını itiraf ederek başlamak istiyorum. Kitabın adı ilk olarak, herkesin en çok kullandığı cümle olan “hayat çok zor” a inat olsun diye “basit yaşam” oldu. Sonra yavaş yavaş, hayatımızı basitleştirdikçe, üzerimize yapışan kronik mutsuzluktan da kurtulduğumuzu fark ettim. O yüzden Basit ve Mutlu Yaşam dedim.

Kitap kendi hikayemle başlıyor, önerdiğim ve bizzat denediğim pratik çözümlerle devam ediyor, mutluluk üzerine paylaşımları da arkasına alıp, bir adet acil durum planıyla sonlanıyor.

Aslında her hikâye, yaratıcısından izler taşır elbet, lakin bazı hikâyeler biraz da evrenseldir… Annelik gibi. Özünde farklı ve bambaşka ama doğasında ortak ve evrensel…

Kitapta, hayatı zorlaştıran alışkanlıklarımızdan bahsettim, hem maddi hem manevi alışkanlıklarımızdan:

Mesela, ihtiyacımız olmayan bir çok şeyi, elzem gibi görüp, o şeylere tonlarca para yatırıp, borca giriyor, sonra o borçları ödeyebilmek için sevdiklerimizle geçireceğimiz anlardan çalıp, fazla mesailer yapıyoruz.

Ya da hayatımıza giren küçücük mutlu anların kıymetini bir türlü bilmiyoruz çünkü her şeyin fazlasının, abartılısının, şaşalısının makbul olduğunu düşünüyoruz.

İşte tüm bu alışkanlıkları fark ettirebilmek umuduyla yazıldı bu kitap.

Kitaptan sevdiğim bir alıntıyı paylaşmak istiyorum:

Şöyle bir gerçek var ki, sen her şeyi kontrol etmeye ne kadar kafayı takarsan, kendi hayatını da o kadar kontrolsüzce harcar, heba edersin. O şunu yapmalı, bu şuraya gitmeli, o bunu söylemeli, şu şöyle yapmalı derken kendi hayatın ellerinden kayıp gider. Yani başkalarını kontrol etmek istedikçe, kendi hayatının kontrolünü de o derece kaybedersin, üzerine o kadar fazla yük alır, o kadar yorulur ve hayatını da bir o kadar karmaşaya teslim edersin.

O yüzden, farkında olmak, sorgulamak ve daha sonra da gerekli adımları atmak için var bu kitap.

Kitabın ilk baskısı
Elma Yayınevi’nden çıkan haliyle yeni baskı

Şimdiden keyifli okumalar dilerim… Dilerim bu dünya üzerindeki her anne, önce kendi değerini bilerek çocuğunu büyütür…

Sevgiyle.

 

 

“Basit ve Mutlu Yaşam – Bir annenin dönüşüm hikâyesi” için 3 yanıt

  1. Kitabı elime alıp okumaya ilk başladığımda anladım zaten benden bişeyler bulacağımı ve okurken dedim ki beni görmüş ve yaşadıklarımı anlatmış bu duygu inanılmaz güzel ve yol gösterdiğiniz için size teşekkür ediyorum bir anne olarak söylüyorum ihtiyacım olan buydu demek ki :))

Yorumlar kapatıldı.