Biat etmek ve ebeveynlik

Bizim kültürümüzde, hemen hemen herkesçe bilinen ve kabul edilen bir “ideal çocuk kavramı” var. Peki, buna göre nasıl olmalı ideal çocuk? Uslu. Evet, her şeyden önce uslu olmalı. Senin dediklerini dinlemeli, sözünden çıkmamalı, sen ne dersen kabul etmeli. Bunu, şimdilerde pek popüler olan bir kelimeyle tanımlarsak sana biat etmeli çocuğun. Bu benim görüşüm değil, ama hala çok yaygın olan ve daha da yayılması beklenen bir görüş maalesef.

Biat etmek kelimenin tam anlamıyla, “karşındakinin gücünü, egemenliğini sorgusuz sualsiz kabullenmek” demektir. Biat eden çocuk, aile için kolay çocuktur. Üzmez. Sorun çıkartmaz. Kontrol etmesi kolaydır. Gel dersin gelir, git dersin gider. Sözünden çıkmaz. Dışarıdan bakıldığında “uslu” çocuk olarak gözükür. Kimi yerlerde de senin anneliğinin babalığının ne kadar “mükemmel” olduğunun konuşulmasına sebep olur.

AMA!

  • Böyle bir çocuk, büyüyüp bir yetişkin olduğunda tamamen senin seçimlerinin bir ürünü haline gelir.
  • Kendi kararlarını alamaz.
  • Tek başına mücadele edemez.
  • Düştüğünde elinden tutup kaldırmanı bekler.
  • Sürekli sırtının sıvazlanmasını bekler.
  • Özgüven geliştiremez.

Yani KISACA;

Kendi potansiyelinin bir türlü farkına varamadan, bu dünyadan göçüp gider. 

Toplumsal bakımdan da aynısı geçerlidir. Yöneticiler için biat eden topluluk her zaman daha kolaydır. Çünkü sorgulamazlar yaptıklarını. Kontrol etmesi kolay olur. Her istediğini yapabilirsin ve yaptırabilirsin.

Oysa ki, biat etmeyen insanlar sorgular, araştırır, nedenini niçinini öğrenmek ister. Böyle insanları kontrol edemezsin ancak ikna edersin. Ve bunun için de doğru işler yapmak zorundasındır, kendini sürekli onlara anlatmak ve ifade etmek durumundasındır. Bu zordur.  Ama böyle olursa, o toplumdaki insanlar da tamamen kendi potansiyellerini ortaya çıkartmış bireyler olurlar ve ülke de ona göre gelişir, üretir, güçlenir.

Ben çocuklarımın, ne bana ne de başkasına biat etmesini istemem çünkü o zaman onların gelişeceğine inanmam. Evet, böylesi çocukları büyütmek gerçekten zahmetlidir; çok sabır istiyor bir kere. Hoşgörü istiyor. Ama böylesi, çocuğun kendini gerçekleştirmesi için tek koşuldur.

O yüzden, en büyük özelliği “uslu olmak” olan çocuklar yetiştirmek yerine kendini keşfedebilmiş, sorgulayan, özgüvenli ve vicdanlı çocuklar yetiştirmek çok daha önemlidir.

Sevgiyle…

“Biat etmek ve ebeveynlik” için bir yanıt

  1. Kesinlikle böyle düşünüyorum. Oğluma elimden geldiğince böyle davranıyorum.
    Çok çok önemli bir konu bence..

Yorumlar kapatıldı.