Bilinçli Kıyafet Alışverişi Nasıl Yapılır?

Magazin dergilerindeki ve TV görsellerindeki reklamlar, bilboardlardaki ilanlar, gazete sayfalarını, e-posta kutularımızı ve telefonlarımızı dolduran onlarca indirim bildirimleri arasında kendimizi kaybetmeden alışveriş yapmak gerçekten çok güç artık.

Neye, ne kadar ihtiyacımız olduğunun farkına bile varmadan alışveriş kuyruklarına girip, elimizde onlarca kıyafetle kasa önünde bekliyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse, satın alacağımız şey büyük bir şey ise (buzdolabı, araba, TV, bilgisayar gibi) öncesinde belli bir süre düşünüp, araştırma yapıyoruz. Ama ufak tefek şeyler için (özellikle de kıyafet, çanta, ayakkabı gibi) çok da fazla düşünmeye gerek duymuyoruz çoğunlukla. Bu yüzden de ilk olarak gardıroplarımız tıka basa dolmaya başlıyor.  Oysa ki bilinçli bir şekilde alışveriş yapma alışkanlığı kazanmak, bu birikmelerin çoğunun önüne geçecektir. Ferah bir gardırop, bence daha minimal bir yaşam için gerekli olan en önemli önceliklerden biri. En fazla gereksiz tüketime yöneldiğimiz alan, kıyafet sektörü. Üstelik çok az giyilen, hiç giyilmeyen kıyafetlerle dolu bir gardırop hayatımızı da pek kolaylaştırmaz. Her sabah “ne giyeceğim” derdine düşmek de işin ayrı bir boyutu.

Bunun için gardıroplarımızı sade tutmakta yarar var bence. Ama bunu başarmanın yolu alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmekte yatıyor.

Nasıl olacak bu bilinçli alışveriş işi peki? Çok basit. Burada, direkt kendi uyguladığım belli davranışları maddeler haline getirdim.  Öncelikle alışverişle ilgili genel düşünce tarzını değiştirecek 4 tane temel madde var. Onları uyguladıktan sonra ise, bir şey satın almaya karar verdikten sonra atman gereken 2 adım daha var. Yani toplamda 6 maddede, daha farkındalıkla alışveriş yapmaya başlayabilirsin, tabii bu maddeleri gerçekten içselleştirip uygulayabilirsen.

6 ADIMDA BİLİNÇLİ KIYAFET ALIŞVERİŞİ

  1. Mağazalardan gelen bildirimlerin üyeliklerinden ayrıl. Hem telefon hem de e-postalarına gelen, sürekli bir şeyler satın almanı tetikleyen ve her saniye indirim, yeni sezon hatırlatmaları yapan mağaza üyeliklerden bir kısa mesaj veya tıklama ile ayrılman mümkün. Bunun için mutlaka zaman ayır. Pişman olmayacaksın.
  2. Boş zamanlarında AVM’lerden uzak dur. En basitinden bir kafeye bile gidecek olsan, o kafenin AVM’de olmayan bir şubesine git. AVM’lere her ne amaç için gidersen git, sonunda cebinden para eksilecektir çünkü. Etkili pazarlama ve reklam teknikleri sayesinde her adımında daha fazlasını alman için seni motive edecek uyaranlarla karşılaşacaksın. Onun yerine bir hobiyle uğraş ya da AVM’lerden uzak mekanlara takıl.
  3. Önce elindekini kullan. Kapsül gardırop uygulamaya başladığımdan beri hep aynı soruyu alıyorum “Her sezon yeni kıyafet mi alıyorsunuz?” Cevabım hayır. Çünkü ilk yaptığım şey, elimdekilerle bir gardırop oluşturmak. Zaten zamansız parçalara yatırım yapınca, yavaş yavaş gardırobun da hiç modası geçmeyecek parçalarla doluyor. Bir şey almadan önce, elinde onun benzeri ve hatta aynısı olabilir. Önce onu kullan, eskit. Ondan sonra yenisinin arayışlarına gir.
  4. Eşyaya değil deneyime para yatır. Kazandığın paranın keyfini satın aldığın iki üç parça kıyafetle çıkartmaktansa, kendini şımartacak deneyimlere yer aç hayatında. Müze ziyaretleri yap, sanat galerileri gez, bir filme git, lunaparkta eğlen, güzel bir kafede kahve iç, iyi bir yemek ye, yoga sınıfına kaydol, masaja git…
  5. Karar verdikten sonra bir gün bekle. Vitrinde görüp, satın alma güdüsüyle dolduğun o kıyafeti almadan önce kendine 24 saat süre ver. Eğer gerçekten ihtiyacın varsa, ertesi gün gidip onu satın alabilirsin.
  6. Sorgula. Kasaya yönelmeden önce, elindeki şeye gerçekten ihtiyacın olup olmadığını son bir kez sorgula. Gerçekten ihtiyacın var mı? Çok mu beğendin? Ona alternatif başka bir şeye sahip misin? Onu satın aldığında, neden mutlu olacağını düşünüyorsun? Çekinme çekinme, hepsine dürüstçe cevap ver. Cevapları sadece sen duyacaksın zaten.

Şimdilik bu kadar. Kolay gelsin:)