En güzel çikolata parçacıklı kurabiye

IMG_0896

Sürekli kurabiye yapıyormuşum gibi geliyor bazen. Acaba öyle mi? Evet, sanırım biraz öyle. Daha bir kavanoz boşalmadan, hop başka bir çeşit kurabiye pişiyor bizim evde. Kendime değil, çocuklara yapıyorum ama. Onlar seviyor diye. Yoksa ne uğraşacağım o kadar… Ne komik bir yalan oldu ama değil mi? Elbette ki, kendime pişiriyorum. Yani, o kurabiyeleri bizzat ben de yemek istediğim için pişiriyorum. Aile üyeleri de bundan nemalanıyor, o ayrı mesele. 

Ama bu kurabiye var ya, akşamın dokuz buçuğunda gelen ısrarlı bir teklif ile pişirildi. Ve daha da vahimi, piştikten sonra, yarım saat beklenerek saat 10-10.30 sularında mideye indirildi. Pişman mıyım? Yok be, olanla ölene çare bulunmazmış .Ne pişman olacağım. Hayat güzel, mutluyum, ağzımın tadı yerinde çok şükür. İyi ki de yapmışız ve de yemişiz. Instagrama koydum fotoğrafını ama tarifini de buraya ekleyim de, gecenin bir vakti canı çeken birileri faydalansın istedim.

Peki ben kimin ısrarı ile pişirdim bunlar? Büyük oğlumun. Tam yatma vakti geliyordu, dedim “hadi dişler fırçalanacak kalk bakalım” ondan sonra şöyle bir konuşma geçti aramızda:

 • Kurabiye yapalım anne.
 • –Yarın yaparız oğlum, birazdan yatacağız.
 • -Hani güzel şeyler hemen olmalıydı, niye beklicez?
 • –Uykumuz geldi çünkü.
 • -Seninle uyanık zaman geçirmek, uykuda zaman geçirmekten daha güzel bir şey.
 • –Ama pişse de yiyemeyebiliriz hemen, geç oldu diye.
 • -Olsun yemek gerekli değil, rüyamızda da yeriz

Sonrasında, pişirdik, soğumasını bekledik ve bir bardak soğuk sütle yedik. İyi geceler oldu bize.

Çikolata Parçacıklı Kurabiye

Malzemeler

 1. 1/2 su bardağı oda sıcaklığında tereyağı
 2. 3/4 sb toz şeker
 3. 1.5 sb un
 4. 1 yumurta
 5. 1 tatlı kaşığı vanilya özü (aktardan alıyorum ama yoksa normal paketli vanilya da olur)
 6. 1 çay kaşığı karbonat
 7. 1/2 çk tuz
 8. 3/4 su bardağı kırılmış bitter çikolata parçaları (un haline gelmesin, iri olması iyidir)

Hazırlanışı

 1. Tereyağı ve şekeri krema kıvamına gelene dek çırp. Üstüne yumurtayı ekle ve yine çırp. Ve sonra da vanilyayı ekle ve çırp.
 2. Bu karışıma, harmanlanmış un, tuz, karbonat karışımını ekle ve elinle yoğur. Hamur kıvamı ne çok sert ne de yumuşak olmalı. Ele yapışmayacak kıvamda. Çok yumuşak olduysa 1 yemek kaşığı un daha ekle kontrollü olarak.
 3. İçine çikolata parçalarını kat. Ve minik toplar, ceviz büyüklüğünde, yuvarlayıp, fırın tepsisine diz. Çok aralık bırakmana gerek yok, ama dip dibe de dizme.
 4. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 11-12 dakika pişir. Sonra hemen çıkar soğumaya bırak. Daha fazla pişirirsen çok sert olur, uyarayım. Pişmemiş gibi dursa da çıkar sen, beni dinle.

Ve sadece 30 dakika sonra, ben balkona koydum soğumaya ve mevsim kış, ılık ılık kurabiyelerini buz gibi bir bardak sütle ye. Ohh, afiyet olsun. Ye dediysem, çocuklarla birlikte ye yani. Birlikte kaliteli zaman geçirmiş olun. Hatta o, misafirliğe gelmiş olsun, sen de ev sahibi ol. Öyle oynayın ve yiyin. Çok güzel oluyor..