“Çocuğunuzla işbirliği yapın” – Nisan ayı kitabı

IMG_3311
Nisan ayı kitabı – 2016

Nisan ayı, en sevdiğim mevsimin en sevdiğim ayıdır. İçimin kıpır kıpır olmasına sebep olur ve yeni başlangıçlar için beni cesaretlendirir. Bu bloga başladığımdan beri, her ay bir kitap sloganını ata ata devam ettim yazılarıma. Neden böyle bir şey yaptığımı merak edersen buradan bakabilirsin. Ama ben kısaca söyleyeyim; sana kitap okuman için bahane yaratmak için.

Nisan ayı kitabı olarak, bu ay takipçilerimden de birine hediye edeceğim Çocuğunuzla İşbirliği Yapın adlı kitabı öneriyorum. Kitabın yazarı Elizabeth Pantley, bir ebeveynlik eğitimcisi ve bir çok sivil toplum kuruluşunda anne ve babalara eğitim veriyor. Tarzını çok beğeniyorum çünkü genel olarak o da benim düşündüğüm gibi ancak mutlu ve bilinçli ebeveynlerin mutlu çocuklar yetiştirebileceğini düşünüyor. Bunu nereden anlıyoruz? Tabii ki, kitabından.

Bu bakımdan bakınca, bu kitap sadece çocuk bakım rehber kitabı değil aynı zamanda biz anneler, ve hatta babalar için de, bir tür kişisel gelişim kitabı. Mesela şu satırlar klasik çocuk bakım kitaplarında pek de rastlanacak cümleler değil:

“Unutmayın, düşünceleriniz yaşama bakış açınızı ve nasıl bir hayat yaşayacağınıza dair aldığınız kararları etkiler. Dünyanıza sevgi ve şefkatle yaklaştığınızda, sevgi ve şefkat bulacaksınız. Bu bir evlilikte de geçerlidir.”

İşte bu yüzden, bu kitap ile sadece çocuklarımızla daha iyi iletişim kurmayı değil, kendimizi de daha iyi ifade etmeyi, daha olumlu düşünmeyi ve yapıcı davranmayı öğreniyoruz. Ben çok kez okudum ve bu ay yine okuyacağım; üstelik altını çize çize.

Kitaptan altını çizdiğim bir alıntı daha eklemek istiyorum:

“Neyin daha önemli olduğuna odaklanmak önemlidir: Yabancıların ne düşündüğü mü, yoksa çocuklarımla ilişkim mi? Unutmayın, ne kadar beceriniz olursa olsun, asla kusursuz çocuklarınız olmayacak ve siz asla kusursuz bir anne-baba olmayacaksınız!”

Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı mutlaka okuyun. Hatta okuduktan sonra, çevrenizdekilere de okutun, tavsiye edin. Anne babalar ne kadar bilinçlenirse, takıntılarından arınırsa o kadar düzgün evlatlar yetiştirebilirler.

Ve son olarak kitabın bölümlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle anne baba olarak, sizin nasıl tarzda bir ebeveyn olduğunuzu ortaya çıkaracak bir anket ile başlıyor kitap. Daha sonra nasıl başarılı anne-baba oluruz, çocuklarımızla işbirliği yapmanın püf noktaları (inanın bana, hepsi uygulanabilir ve gerçekçi), ceza ve disiplin arasındaki fark, çocuğunuzun öz saygısını geliştirmek için yapabilecekleriniz (yine uygulanabilir ve gerçekçi planlarla dolu), ebeveyn olarak neden bu kadar sinirlisiniz ve bunu nasıl durdurabilirsiniz sorularının cevapları ve kendiniz için yapabileceklerinizden bahseden bölümlerden oluşuyor kitap.

Kitabın en sonunda ise, bir çok çocuğun yaşayabileceği temel problemler örneklendirilmiş ve bu problemlere verilen önerilere yer verilmiş. Kaçırmayın ve atlamayın derim. Çok faydalanacağınız bir kitap olduğunu iddia edebilirim.

İyi okumalar…