Dondurmalı fırınlanmış şeftali

IMG_7152Yazın gelmesiyle, insanın canı daha hafif yemekler çekiyor. Elbette bir Adanalı olarak kebaba yaz kış “hayır” demem ama tatlı konusunda daha hafif olanına yöneliyorum. Genel olarak tatlıyı çok seven bir insan olduğum için kilo almaya çok meyilliyim. Elbette miktarına dikkat etmek koşuluyla her tatlıdan yiyebilirim ama yaz aylarında canım hiç öyle şerbetli tatlıları çekmiyor. Bunun vücudun uyum mekanizmasından dolayı olduğunu biliyorum. Kışın havalar soğuduğunda, daha fazla yağ depolamaya müsait oluyor vücutlarımız ve bunun için de daha ağır yemekler tüketebiliyoruz. Ama yaz mevsiminde, havaların sıcak olması dolayısıyla kaybettiğimiz suyu yerine koymak istercesine daha hafif, bol sulu gıdalara yöneliyoruz.

Neyse, fırında şeftali nereden çıktı? Geçen hafta, evde çocuklar uyuduğunda ve canım tatlı bir şeyler çekmişti. Buzdolabına yöneldim önce ve buzdolabının kapağını açtığımda, sebzelikte duran şeftaliyle göz göze geldik. Ben ona bakarken “çok sıkıcısın” dedim, o da bana “huyum kurusun” diye havadan bir bakış attı (çok uykum vardı o sırada, ben yanlış da hatırlıyor olabilirim).

Bunun üzerine internette biraz araştırma yaptım “şeftali tatlı dondurma” diye ve Google sağolsun bir sürü tarif açtı önüme. Türk yemek  sitelerindeki tariflerin çoğu şekerli idi ben de İngilizce kaynaklara baktım ” easy baked peaches ice cream” diye ve ordan burdan derlediklerimle işe koyuldum. 15 dakika içinde resmen mutluluktan uçuyordum.

Dondurmalı Fırınlanmış ŞeftaliIMG_7154IMG_7155

Malzemeler:

  1. 1 şeftali
  2. 1 tatlı kaşığı bal
  3. 2 çay kaşığı mascarpone peyniri (beyaz krem peynir de olur).
  4. 1 çay kaşığı tarçın
  5. 1 tatlı kaşığı kırılmış çiğ fındık (badem de olur)

 

Yapılışı:

  1. Şeftaliyi ortadan ikiye böl ve çekirdeğini çıkart.
  2. Üzerine balı dök, ortasına mascarpone peynirini koy, tarçın serpiştir ve en üste de fındık kırıntılarını ekle.
  3. Bu şekilde önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 dk. pişir.
  4. Piştikten sonra servis tabağına alıp, üzerine birer top vanilyalı dondurma koy.

 

 

Çok lezzetli ve sağlıklı bir tatlı, üstelik tamamen doğal ve en önemlisi de çok BASİT. Yazın misafirlerine 15 dakikada hazırladığın, çok güzel bir ikram olur, benden söylemesi. IMG_7157