En orijinal spor yapmama bahaneleri

IMG_0143
Bahanen mi tükendi, üzülme ben de var

Geçen hafta sonu, her zamanki gibi yine erken uyanmıştım. Evet, bayağı erken. Ne zaman mı? Çocuklar bile daha uyanmamıştı sen düşün artık. Güneş doğmuş ama henüz nazlanıyor, kendini göstermiyor, hafiften cilveleşiyor alacakaranlıkla.  Öyle bir zaman işte. Hemen çıktım balkona, açtım camı, kocaman dolu dolu bir nefes aldım daha yüzümü bile yıkamadan.

Ev sessiz, mutfakta bir şeyler yapayım desem takırtı çıkar konu komşu ve ev halkı uyanır. Dedim, o zaman ben giyeneyim, atayım kendimi sokaklara. Spor kıyafetlerini giyip, çıktım dışarı. Hava da soğuktu. Kışın açık havada yürüyüş için eldiven elzem imiş, bunu da tecrübeyle öğrendim bu sırada.

Yaklaşık 45 dakika yürüdüm. Eve geldiğimde bando mızıkayla karşılandım tabii. Herkes uyanmış, bir yerlere yayılmış, ellerde kurabiye ve süt bardakları, evin içi tam bir curcuna. Ama ben, sanki sinirlerimi aldırmışım gibi, suratımda “hayat sevince güzel” şarkısını mırıldayan Ayşecik gülümsemesiyle herkese günaydın dedim.

İşte spor yapmak, bende bu etkiyi yaratıyor. Ben hiçbir zaman sadece zayıflamak için spor yapmadım hayatımda. Zaten sadece spor yaparak nereye zayıflıyorsun? Aksine, kendimden ve bedenimden ne kadar memnunsam o kadar fazla spor yapmak isterim her zaman. Çünkü bende uyandırdığı hislere müptelayım ben, yaşattığı sonuçlara değil.

Ama burada, senin için sporun faydalarını sıralamayacağım. Eğer sen spor yapmak istemiyorsan zaten yapmazsın. O yüzden kendine spor yapmamak için bahaneler sunamıyorsan artık (yani hepsini tükettiysen), sana güzel fikirler vereceğim .Her spor yapmayı düşündüğünde bunlardan birini kullan ve anında cay bu fikrinden.

İşte bahaneler:

  1. Evde çocuk peşinde koşuyorsun, bir de spor mu yapacaksın Allah aşkına?
  2. Yarım saat ütü yapmak 80 kalori harcatıyor zaten.
  3. Yüksek yerlerin tozunu aldığında da saatte 90 kalori yakıyorsun.
  4. Market alışverişi sırasında, ağırlık egzersizi yapmış sayılıyorsun.
  5. Soğan doğramak stresini atmana yardımcı oluyor.
  6. Alışveriş merkezlerinde gezinmek ise hem kalçalarını sıkılaştırıyor hem de seni mutlu ediyor.

Gördün mü? Sen bahane iste, buluruz. Çok basit. Aklıma gelmeyenleri de senin yaratıcılığına bırakıyorum.