Haftalık Yemek Planlayıcı (ücretsiz indir)

Bir gün içindeki zaman dilimi hepimiz için aynı, 24 saat. istediği her şeye zaman bulan, önceliklerini gerçekleştiren, üreten insanlar için de 24 saat, hiçbir şeye zaman bulamayanlar için de 24 saat. Peki aradaki fark ne?

Bunun sadece meşguliyetle ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bir daha düşünün derim. Misal ben iki çocukla, üniversitedeki derslerin koşturmasıyla, e işleri, veli görüşmeleri, seminerler, yeni kitap hazırlıkları, öz şefkat bakımları, hobiler arasında sıkıştığımı hissettiğimde hemen organize olmaya çalışırım. Defterimi çıkartır, kalememi alır, haftalık hedeflerimi yazarım. Ve birkaç gün içinde işler rayına oturur. Öte yandan üniversitede, ailesinin yanında kalan ve tek sorumluluğu günlük verdiğim ödevleri yapmak olan bir öğrencim bir gün bana “hocam, ödev yapacak vakit bulamıyorum” demişti. İstemsiz bir tebessüm ettim tabii haliyle. Sonra kendisine de durumu anlattım ve “sen zamansız değil, plansızsın” dedim. Şaşırdı.

Peki yazarak organize olmak konusunda neler yapabiliriz?

Benim için en önemli iki madde; yemek planı ile haftalık plan.

Yemek planı çok önemli çünkü;

  • Sürdürülebilir bir beslenme için planlı olmak yemek israfını önler.
  • Haftalık alışveriş listeniz hazır olur ve ona göre ihtiyacınız kadar yiyecek satın alırsınız.
  • Planlı olmak gereksiz alışverişi önler, bütçenizi korur.
  • Ne yiyeceğinizi önceden planlamak sağlıklı ve dengeli beslenmek için önemlidir.
  • Planlı olmak sizi “ne pişirsem” diye kafanızı meşgul etmekten kurtarır.
  • Ne yiyeceğiniz belli olunca zamandan tasarruf sağlarsınız.

Tüm maddeleri yazıp da “haftalık yemek planı” eklemesem olmazdı tabii. Dün gece bunun için emek harcayarak güzel bir şablon oluşturmaya çalıştım ve çıkan sonucu çok beğendim. Linkini buraya koyuyorum. Ücretsiz olarak indirip, haftalık yemek planınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Buraya şimdilik koyduğum tablo günlerin öğünlere ayrılmamış versiyonu. Herkesin beslenme düzeni farklı, biz genelde iki ana öğün yiyoruz. Fakat öğünlere ayrılmış versiyonunu da ekleyeceğim birkaç gün içinde. Ben, bu planlayıcının işimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. Siz de keyifle kullanırsınız umarım.

Şimdiden kolay gelsin.