Her ay bir kitap

Kitap bulunur da , okuyacak kişi lazım

Bir arkadaşım var. Çok da severim kendisini. Evleneli çok olmadı ve çoluk çocuk yok. Geçenlerde, sohbet ederken konu kitaplara geldi. Ben tabii, hemen atladım ve başladım kitap okumak için fırsat yaratmanın gerekliliğinden falan bahsetmeye. Sonra bana demez mi “kitap okumak için zaman bulamıyorum” diye. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. Ben de film koptu.

Şu, zaman bulamıyorum, lafına bayılıyorum. Hangi ortamda, hangi konuyla ilgili söylersen söyle hepsine cuk oturuyor. Yemek yapamadım çünkü zaman bulamadım. Spor yapmıyorum çünkü zamanın yok. Sosyal yaşantım bitti çünkü zaman ayıramıyorum. Ders çalışacağım ama zaman kalmadı. Gördün mü? Bu cümle, her konuya çok yakışıyor ve hiç bir ortamda da sırıtmıyor.

Ne yalan söyleyeyim! Bir zamanlar ben de pek severek kullanıyordum bu cümleyi. Ama artık “zaman yok” demek yerine “istemiyorum” ya da “tercih etmiyorum” diyorum. Çünkü işin aslı öyle de ondan.

Bir şeyi yapmak istiyorsan, zaman yok diye bir bahane gerçekte söz konusu olamaz. Niye zaman yok? Niye sana yok da bana var? Senin bir günün 24 saat, yapanların bir günü 36 saat mi?

O yüzden bunu geçelim. Öncelik verdiğin her şey için zaman vardır. Hadi, sen de itiraf et bunu kendine.

Herkesin önceliği değişse de, bir anne için, bence en keyifli anlardan biridir kitap okuma zamanları. Ben çok severim. Ne yapıp edip, bunun için de zaman yaratırım.

İşte sen de şimdi, zamansızlıktan bahaneler bulup kaytarma diye, kitap önerileri fikri atıyorum önüne. Her ay bir kitap’a karar verir, okuruz. Daha fazlasını okursan, saygılar. Ama en azından bir taneyi kesin okuyalım.

Bu kitaplar ne ile ilgili olsun ağırlıkla? Bu sorunun cevabı her ne kadar kişisel zevklere kadar gitse de, bu blogun amacı seni mutlu etmek ve dolayısıyla mutlu çocuklar yetiştirmek için annelere fırsat yaratmaksa, bu konularla ilgili kitaplar önerebilirim.

Kimse okumazsa da ben okurum. Fena mı?

Bak işte, kendime kitap okumak için bahane yarattım bile.