İskenderun usulü kömbe

Hobilerim arasında kurabiye pişirmek olduğunu daha önce çok kez söylemiştim. Kurabiyeyi yemekten çok, hazırlayıp, pişirmek beni daha çok mutlu ediyor. Bir de, kurabiyenin eve yayılan hafif tatlı, sıcacık kokusu… Evi yuva yapan detaylardan biri benim için… Sonrasında da, o kurabiyeleri yanında bir bardak tavşan kanı çay, bir kupa sütlü kahve ya da koca bir bardak buz gibi soğuk sütle yemek, en güzel tatlı keyfi bana.

Genellikle kıtır kurabiyelerden hoşlandığım için, İskenderun usulü kömbe de benim favorilerim arasında. Bir de içindeki çeşitli baharatların kokusu, bana terapi gibi geliyor.

Kömbe denilince, akla bir sürü farklı yörenin tatlısı geliyor. Kömbe kalıbını görenler de, bu kalıba kerebiç ya da mamül kalıbı da diyor. Adana, Mersin, İskenderun, Hatay, Gaziantep yörelerinde biliniyor daha çok. ‘Yöresel farklılıklar zenginliğimizdir’ deyip, İskenderun-Hatay usulü kömbe tarifine geçiyorum.

Kömbe kalıbı

Tabii bu tarifi hakkıyla yapmak için, bir adet kömbe kalıbına ihtiyacın olacak. Kalıp sayesinde ideal kalınlıkta ve kıvamda kurabiyelerin olacak.

Peki kalıbı nerde bulabilirsin? Vallahi ben, İskenderun yöresel ürünleri satan bir yerden aldım. Ama unutma, arayan bulur:)

KÖMBE

Malzemeler:

 • 1/2 kg un
 • 100 gr. oda sıcaklığında tereyağı
 • 1 su bardağı şeker
 • 1/2 çay bardağı süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket susam (üzeri için)
 • Baharat karışımı ise 1 tatlı kaşığı (Kömbe baharatı olarak satılıyor yöresel aktarlarda). Ama eğer baharatlar ayrı katılacaksa: 1 çay k. tarçın, 1 çay k. mahlep, 2 tane dövülmüş damla sakızı, 1/2 çay k. karanfil, 1/2 çay k. vanilya

Yapılışı:

 1. Unu derin bir kaba dök ve üzerine tereyağını ekle, iyice karıştır.
 2. Kabartma tozunu karışıma ekle ve elinle yoğur.
 3. Diğer tarafta bir cezvenin içindeki sütün içine şekeri ve baharatları ekle ve şeker eriyene kadar sütü ısıt.
 4. Cezvedeki sütü, unlu karışıma dök ve karışımı yoğur. (Zamanın varsa 30 dk. dinlendir hamuru ama yoksa, o kadar da kritik değil)
 5. Eline, hamurdan ceviz büyüklüğünde bir parça al ve bir tarafını susama batırıp, hamuru kalıba yerleştir.
 6. Kalıbı hızlıca masaya vurup, hamuru çıkart ve hepsini yağlı kağıt serili tepsiye diz.
 7. 180 derecede üzeri hafif kızarana kadar (yaklaşık 12-15 dk) pişir ve sonra hemen fırından çıkart.

Afiyet olsun. Yerken beni anımsayıp, bir foto da çekersin artık…