Kahvaltısız evden çıkmamak için

IMG_0448
Bu mu? Hazır poğaça mı?

Hiçbir şeye zaman ayıramamak, günümüz insanın temel problemi. Hayat koşuşturma içinde geçiyor ve sürekli hızlandırılmış bir çekimde, her şeyi çabucak yaşayıp, bitiriyoruz. Yeni bir güne başlamak çoğu zaman, içimizde en ufak bir heyecan yaratmıyor, öyle değil mi? Ne de olsa, her zamanki gibi sıradan bir gün daha..Oysa ki, yeni başlayan bir günün güzel geçmesi tamamen senin elinde. Yok, yatağın hangi tarafından kalktığınla pek alakası yok bunun. Güne nasıl başladığınla alakası var. Yoksa, sağdan ya da soldan kalkmak tamamen senin tercihin, beni bağlamaz.

Peki, uyandıktan sonra evden çıkmadan yaptıkların ya da yapmadıkların, o gününün nasıl geçeceğini belirleyecek en önemli faktörler desem, ne dersin? Bir düşün istersen. Ben, bir kaç örneği sıraladım bile.

Güzel bir güne uyanmak için;

 • gülümseyerek güne başlamak,
 • yataktan kalkar kalkmaz şükretmek,
 • derli toplu bir eve uyanmak,
 • o gün yapılacakları bilmek,
 • evden kahvaltı yaparak çıkmak önemlidir.

Bunların önem sırası kişiden kişiye değişir elbette. Ama ben, şimdi, en çok bahane bulunan maddeden bahsedeceğim. Bildin mi? Evet, kahvaltı yapmak (ya da yapmamak mı demeliydim?)

Ben yıllardır kahvaltı konusunda hiç taviz vermiyorum. Sabahın köründe saat kaç olursa olsun, o kahvaltı edilecek. Çok önemli benim için. Hem de öyle ayakta falan değil ha, normal insanlar gibi, oturarak. Elbette zaman zaman, özellikle de çocukların hasta olduğu gecelerin sabahlarında, benim de atladığım oluyor ama o zamanlar bile ofisimde düzgün kahvaltılık seçeneklerim bulunuyor ve onlardan yararlanıyorum.

Mesela, işe makyaj yapmadan gittiğim çok olur. Yataktan uyanıp, saçımı arkadan toplayıp evden çıkarım. Ama kahvaltı etmeden gittiğim çok çok nadir olur. Şimdi sorsan, herkes der ki, kahvaltı yapmak için zaman yok. Ama bunu diyenler, sabahın köründe ful makyajla işe gelirler. E, o makyaja harcadığın vakti, pekala kahvaltı yapmaya harcayabilirsin. Bu tamamen, senin önceliklerinle alakalı. Onun için, zaman yok bahanesi olmuyor yani.

Üstelik ben bile iki küçük çocukla kahvaltı edebiliyorsam, herkesin etmesi mümkündür. Bazı küçük ve basit değişikliklerle evden kahvaltı edip çıkmak mümkün.

Evde kahvaltı yapmak için;

 1. Sabah biraz erken kalk
 2. Duşunu bir gece önceden al
 3. Giyeceğin kıyafetin hazır olsun
 4. Makyajını işyerinde yap
 5. Çantan önceden hazır olsun
 6. Mutfak tezgahını temiz bırak
 7. Pratik kahvaltı seçenekleri yarat

Tüm bu maddeleri uygulamaya başlarsan, ki bunu hemen bugün yapmamak için hiç bahanen yok, kesinlikle sen de evden kahvaltısız çıkmayanlar kulübüne girersin. Ve günün her zamankinden daha verimli, daha enerjik geçer. Bunu ben söylemiyorum, beslenme uzmanları, doktorlar söylüyor. Şimdi bana makale buldurtma Allah aşkına!

Üstelik, evde kahvaltı etmediğinde ne yiyorsun? Dışarıda yapılmış, poğaçaları, börekleri, simitleri, öyle değil mi? Bunlar çok mu faydalı? Hem kilo yapar zamanla, hem de sağlığından olursun Allah korusun. Sen iyisi mi, yukarıda sıraladığım maddeleri uygula ve bir an önce evde kahvaltı yapmaya başla.

Not: Pratik kahvaltı seçenekleri için tıkla.