Kahvenin geri dönüşümü

Özenle yetiştirmiş ve iyi demlenmiş bir kahve  gerçekten kendimi şımartmanın en basit yollarından biri.  İyi kahvenin peşine düştüğümden beri, kahve konusunda bir sürü yeni bilgi öğrendim aslında. En basitinden,  aslında kahvenin de gayet sağlıklı bir bitkisel içecek olduğunu. Tabii her şeyde olduğu gibi kahve konusunda da sürekli hızlı bir tüketim girdabının içinde olduğumuzdan dolayı, çoğunlukla tadına doğru dürüst varamadan içip bitiriyoruz kahvelerimizi.

Velhasıl, konumuz tam olarak kahve değil. Evimde limon ağacı yetiştirdiğimi daha önce Instagram hesabımdan söylemiştim. Evdeki atık kahve telvelerini de bu ağacın gübresi olarak kullanmaya başladıktan sonra, kahvetelvesinin başka ne amaçlarla kullanılıyor olduğunu merak ettim ve araştırdım.

Size de bundan bahsetmek istiyorum biraz.

  1. Bitkilere gübre olarak kullanılıyor. Özellikle limon, havuç gibi asitli toprak isteyen bitkilerde çok faydalı olduğunu okudum. Ve ben de bizzat uygulamaya koyuldum.
  2. Kötü kokuları engelliyor. Hafta bir kere, 1 bardak kahve telvesini lavabo giderinize dökün. Üstüne de 1 litre kaynamış su dökün. Mis gibi olacak lavabolarınız. Veya kesme tahtanızdaki kokuyu gidermesi için, onu kahve telvesiyle ovalayıp, durulayın.
  3. İnatçı kirleri temizliyor. Bunu denemedim ama çok makul çünkü kahvedeki partiküller, temizliği zor olan tencere ve tavaları ovalarken gayet başarılı bir sonuç verecektir.
  4. Saçlarınızı parlatıyor. Islak saçlarınızı, kahve telvesiyle ovalayıp yıkadığınızda, saça çok güzel parlaklık veriyor, özellikle de koyu renk saçlarınız varsa. Açık renk saçta nasıl sonuç verir, bilmiyorum.
  5. Mobilya çiziklerini yok ediyor. Bunu denemedim. Mobilya çiziklerinin üzerine ıslak kahve telvesini sürdüğünüzde çiziklerin yok olduğunu söylüyordu okuduğum kaynak. İlginç geldi.
  6. Cildinizi arındırıyor. Bu zaten bilindik bir şeydi. Kahve telveleri ıslak cilde ovulayarak uygulandığında harika bir peeling görevi görüyor.

Artık kahve telvelerinizi atmak yerine, yağlı kağıt üzerine sererek kurutmak için 6 tane bahaneniz var.

İyi yıllar.