Kırmızı ruj neden sürülür?

IMG_5203Bu sabah evden çıkmadan, elime hiç tereddütsüz kırmızı rujumu alıp, dudaklarıma götürdüğümde aklıma düştü ilk soru;  neden kırmızı ruj sürüyorum? Bazı zamanlar, bana o kadar abartılı, frapan, o kadar fazla geliyor ki, değil sürmek yanıma bile almıyorum. Fakat bazı zamanlarda da, ki bunu özellikle şu son bir kaç gündür yaşıyorum, her dışarı çıkışımda kırmızı ruj sürmek geliyor içimden. Abartılı gelmeyi bırak, gayet doğal geliyor o zamanlar dudağımdaki kırmızı ruj, sanki bir eksiği kapatırmış gibi, sanki onu sürünce “hıh, “işte şimdi tam oldu” dermiş gibi.

Ben de ziyadesiyle meraklı ve araştırmacı bir insan olduğumdan dolayı, her şeyi bilen, her konuda fikri olan Google’a sordum “kırmızı ruj neden sürülür” diye. Amacım tamamen kendi ruh halimi, psikolojimi anlayıp, kendimi keşfetmekti lakin Google hemen cevabı yapıştırdı: “Kırmızı ruj nasıl sürülür mü demek istiyorsunuz” diye.  İnanamadım, Google bile bu konuda bilgisizdi. O zaman iş bana düştü deyip, düşünmeye başladım. Kırmızı ruj sürdüğüm zamanları hatırlamaya çalışarak işe koyuldum; nasıl zamanlardı onlar, kendimi nasıl hissediyordum, nasıl hissetmek istiyordum.

Sonra fark ettim; iki farklı ruh halinde sürüyordum kırmızı ruju. Birincisi, kendimi kırılgan, yorgun, güçsüz hissettiğim zamanlarda. İkincisi, kendimi her şeyle başa çıkacak kadar güçlü hissettiğim zamanlarda. İki ruh hali birbirine neredeyse taban tabana zıt olsa da ortak nokta belli; güç!

Ya güç eksikliğinde, bu duyguyu kapatmak için ya da güçlü hissettiğimde bunun doğal sonucu olarak sürüyorum ben kırmızı ruju.

Mesela, son günlerde çok yoruldum, kırıldığım şeyler oldu, kendimi bitkin hissediyordum. Ve bu süre içinde elim genellikle kırmızı ruja gitti. Demek ki kırmızı ruj, biraz da savaş boyası gibi bir şey.  Hem kamuflaj için hem de göz korkutmak, güçlü olduğunu göstermek için sürülebiliyor.

Tabii ki, bunlar benim kendimde gözlemlediklerim ve açığa çıkarttıklarım. Bilmem ki acaba her kadın buna benzer hisler içindeyken mi sürüyor genellikle kırmızı ruju. Elbette her kadın farklıdır ama ortak bazı noktalar da vardır belki, ne dersin?