Bildiğin kurabiye

image
Bir bardak sütle ağızda eriyip gidiyor

Bir bardak soğuk süt ile kurabiye benim için en iddialı tatlılardan bile daha makbuldür her zaman. Bu ikilide anlatamadığım bir samimiyet var. Birbirlerine çok yakışıyorlar ve biri ötekini tamamlıyor adeta. Bir de, hani akşam yemeğinden sonra insanın canı tatlı bir şeyler çeker ya, işte benim için kurabiye ve süt zamanı tam o zaman.

Bana kalsa, yamuk yumuk şekilli her türlü kurabiyeyi yerim ama çocuklar için kalıplarla yapıyorum. En favori kalıp da yıldızlı olan bizim evde. Ama bu sefer, kalpli kalıplarla yaptım çünkü bu kurabiyelerin bir kısmını hediye edeceğim.

Bu yaptığım kurabiyeler tarçınlı, zencefilli, karışık baharatlı. Bu baharat karışımının içinde yenibahar da var, toz karanfil de var, toz muskat da var. O yüzden çok lezzetli. Süte bandırıp bir tepsiyi yiyebilirsin. Ona göre önlemini al, yerken. Ne bileyim işte, kurabiyeni aldıktan sonra kurabiye kavanozunu göz önünden uzak bir yerlere kaldır. Yoksa alacağın kiloların sorumluluğunu kabul etmiyorum.

Tarifi elbette ben yaratmadım. Tarif yaratmak kim ben kim. Ama şöyle bir şey yaptım. İki farklı internet sitesindeki tarifleri karıştırdım ve bu yeni kurabiye tarifini çıkarttım. Baharat karışımı fikri damys kitchen adresinden, kurabiye tarifi de kitchen in red ‘deki portakallı kurabiyeden. Bir de gramajlı, cup ölçekli miktarları bildiğin su bardağına çevirip yaptım.

Baharat karışımı:

4 yemek kaşığı tarçın / 2 yk toz zencefil / 2 tatlı kaşığı toz karanfil / 1 tk toz muskat (Bunları kavanozda karıştırıp, daha sonra da kullanabileceğin bir baharat karışımı elde ediyorsun)

Kurabiye:

Malzemeler

 1. 1/2 su bardağı oda sıcaklığında tereyağı
 2. 1 sb pudra şekeri
 3. 2.5 sb un
 4. 1 yumurta
 5. 1/4 çay kaşığı kabartma tozu
 6. 2 tatlı kaşığı baharat karışımı
 7. 1 çimdik tuz (çimdik işte, bildiğin başparmağınla işaret parmağın arasında kalan miktar)

Hazırlanışı

 1. Tereyağı ve şekeri krema kıvamına getirene kadar çırp, sonra yumurtayı ekle çırp.
 2. Üstüne un, tuz, kabartma tozu, baharatı ekle, düşük devir çırp (oyun hamuru gibi güzel bir kıvamı oluyor)
 3. Hamuru streç filmde 30 dk. buzdolabında beklet. Sonrada incecik aç, kalıpla kes.
 4. Önceden ısıtılmış 180 drecede 13 dakika pişir.

Aman ne zormuş tarif yazmak. Yaparken kolay da, yazarken gıdım gıdım miktarları yazmak… Neyse kurabiye dediğim budur benim. Bu aralar bizde pişen yegane kurabiye bu.

Bisküvi gibi ince ve sert olmaları sebebiyle kesinlikle bayatlamıyorlar. Kavanoza koy, eğer kalırsa 1 hafta dayanır. Zaten evde çok sık yapmamın bir sebebi de bu; bayatlamaması. Yoksa sürekli çocuklara kurabiye yaparak geçmiyor günlerim.  Ama itiraf edeyim, çoğu kez de talep oluşmadan yapıyorum kurabiyeleri. Neden mi? Çünkü çok seviyorum kurabiye yapmayı. Beni mutlu ediyor.