Mınecraft ve çocuklar

Minecraft_Logo_03
Alt tarafı oyun işte! Acaba?

Bu oyun çocukları rezil de edebilir vezir de. Neden mi? Çünkü oyun, içeriği ve oynanma şekli dolayısıyla, gerçek hayat tadında ilerliyor. Yani, oynayan çocuk, Minecraft dünyasında başka bir kimlikle yer alıyor. Evi oluyor, arkadaşları, sosyal hayatı oluyor. Bir şeyler inşaa ediyor. Evcil hayvan falan besliyor.Hal böyle olunca, eğer kontrolsüzce oynarsa, özellikle de 6-8 yaş arası çocuklardan bahsediyorum, zamanla gerçek hayat ile oyunu birbirine karıştırabilirler. Bunu biliyorum, çünkü yakın bir arkadaşımın çocuğunun başına geldi.

Öte yandan, eğer ebeveyn olarak, oynama süresini ve sıklığını kontrol edersen ve oyun hakkında çocuğunla, fırsat buldukça, konuşursan bu oyun çocuğunun gelişimine katkı da bile bulunabilir. Çünkü yaratıcılığını ve problem çözme yeteneğini geliştirme fırsatı sunuyor çocuğa.

Benim oğlum da, bu oyunu çok seviyor. Bizim evde, oy birliği kararıyla, hafta içi günlerde ipad kullanmak ve her türlü kullanıma özendirmek yasak oğlum için. Ama onun yerine, oyun oynamak, kudurmak, dağıtmak ve hatta birlikte tv izlemek serbest olunca oğlum bunu hiç sorun etmiyor. Lakin, haftasonları, belirli zaman sınırıyla, ipad serbest. O da, tadını çıkararak, doya doya oynuyor Minecraft’ı.

Oğlum, bu kadar düşkün olunca bu oyuna, ben de araştırdım, okudum bu konuda. Microsoft’un oyunu satın almasıyla, bu oyun çok daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Bir çok oyun konsolu aracılığıyla da oynanabiliyor.

İşin güzel boyutu ise, Microsoft bu oyunu çocuklara bilgisayar kodlaması öğretebilmek için geliştireceği gerçeği. Bunun için code.org adresine bakabilirsin. Oradaki adımları izleyerek, keyifli ve faydalı zaman geçirebilirsin çocuğunla.

Biz başlıyoruz bile.