Mini Gardırobum

Havaların soğumasıyla yazlık kıyafetler yerini kışlıklara bıraktı. Ben de sonbahar için kendime mini bir gardırop hazırladım. Yani popüler tabirle “kapsül gardırop” yaptım. Sosyal medyanın üzerimizde yarattığı “bir giydiğimi bir daha giyemem” baskısına inat bir giydiğimi yine sık sık giyeceğim. Ve bundan da mutluluk duyacağım.

Gardırobumu hazırladığımı duyurduğumda o kadar fazla mesaj aldım ki “bize de yardımcı olun” diye, ben de detayları daha uzun olarak buraya yazmaya karar verdim. Benim hedefim önümüzdeki 3 ay boyunca ayakkabı, çanta ve paltolar dahil toplam 33 parça kıyafetten oluşan bir gardırop hazırlamak. 33 parça kimine çok fazla kimine ise çok az geliyor. Ama şunu söyleyeyim, bu parça sayısı yaptığınız işe ve tarzınıza göre farklılıklar gösterebilir.

Yani çalıştığınız iş yerinin uyguladığı bir kıyafet yönetmeliği (dress code) varsa ya da iş yerinizde her gün üniforma giymek zorundaysanız 33 parça elbette çok bile gelir. Çalışmıyorsanız da keza aynı. Lakin çalışan biri için 33 parça gerçekten ideal. Ama bir de sık sık seyahat eden, farklı ülkelerin iklimlerine geçiş yapan kişiler var, onlar için de 33 parça az gelebilir. bu işin bir kuralı yok. Önemli olan herkesin kendi için uygun bir gardırop hazırlaması az sayıda kıyafetle.

Öncelikle kendinizi en çok hangi tarz kıyafetlerle iyi ve rahat hissediyorsunuz, bunun farkına varmanız lazım. Ben genellikle kot, tişört insanıyım. Gece bir yere çıkacaksam bile bu ikiliyle çıkabilirim, sadece ayakkabımı gündüzden geceye uyarlamam yeter. Bunun için 33 parçayı belirlerken en çok kullandığım ürünlere en fazla yeri verdim. Sonbaharın gelmesiyle soğuk hava da kapıda olduğundan, triko kazaklara ağırlık verdim.

Tabii kapsül gardırop hazırlarken amaç öncelikle eldeki malzemeyi kullanmak. Ona göre kombinler yaratmak. Yoksa her kapsül gardırop öncesi alışveriş yapılacaksa ne anladım ben bu işten? Ama ihtiyacınız olan şeyleri de elbette önceden gidip, edinmekte fayda var.

Kolay bir hazırlık süreci olması için önce elinizdekilerin bir listesini yapın. Şu şekil:

Sonra gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri belirleyin. Şu şekil:

En sonunda da, gardırobunuza gidip, birbiriyle kombin olacak parçaları seçin. Burada bir tüyo vermek istiyorum: gardırobunuz ne kadar fazla “zamansız” denilen modası geçmeyecek temel parçalardan oluşursa, 33 parçayı ayarlamanız o kadar kolay olacaktır. Bana göre zamansız parçalar şunlar:

 • beyaz bir gömlek
 • siyah pantolon (ya da tayt)
 • beyaz bir spor ayakkabı
 • uzun hırka
 • triko kazak
 • basic tişörtler (beyaz, siyah ve gri)

Bir de renk skalası önemli, belli renkleri belli renklerle kombinleyebilmek için. Ama dedim ya tarzınız ve mesleğiniz asıl belirleyici unsur burada.

ÖNEMLİ: Hazırladığınız 33 parçanın dışında kalan tüm kıyafetlerinizi ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bir hurça koyabilir ve gözden uzak bir yere kaldırabilirsiniz. Gardırobunuzdaki o güzel ferahlığı görmek ve ne kadar fazla eşya ile yaşadığınızı fark etmeniz için bu çok önemli!

Kapsül gardırop ile ilgili diğer yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 1. Kapsül Gardırobum
 2. Neden kapsül gardırop?
 3. Adım adım kapsül gardırop
 4. 333 Projesi – Project 333

“Mini Gardırobum” için bir yanıt

 1. Sizi karşıma Allah çıkardı, Hızır koydum adını ;-)) Kaç gündür sızlanıyorum ah bi bilseniz ;-)) Teşekkürler, çok sevdim ben bu kapsül işini…

Yorumlar kapatıldı.