Okullarda şiddet

IMG_4549

Özellikle son yıllarda, ülkemizin hemen her kesiminde sıklıkla karşımıza çıkan şiddet olgusu maalesef ki ilkokul’a kadar inmiş durumda. Şiddetin her türlüsüyle o kadar sıcak temas içinde yaşamaya başladık ki, artık gazetelerde haberlerde okuyup, gördüklerimiz bir çoğumuz tarafından kanıksanmış doğal davranışlar olarak kabul edilmeye başlandı. Kadına şiddet, aile içi şiddet, çocuğa şiddet, okullarda şiddet, organize şiddet, sokakta şiddet, hayvanlara şiddet derken artık hayatımızın bir parçası haline geldi maalesef bu şiddet denen meret.

İşin en acı tarafı, böyle bir toplumda büyüyen çocukların da ileride şiddete çok daha kolay meyledecek yetişkinler olma ihtimali. Şahsen ben durumun çocuklar tarafından da bu kadar kanıksanmış olacağını tahmin etmiyordum. Ama şahit olduğum iki farklı olaydan sonra, bir anne olarak paranoya hallerine girmem an meselesi.

Olaylardan bir tanesi Ankara’nın en bilindik ve en köklü kolejlerinden birinde geçiyor. Arkadaşımın çocuğunun başına gelen bu olayı paylaşmak istiyorum.

Çocuk ilkokula daha yeni başlamış, bir sene önce de aynı kolejin anaokulu kısmında eğitim görmüş. İkinci dönemin başlarında bir gün, bu yavrunun ailesini arıyorlar. Aile okula gittiğinde çocuklarının üstünü başını kan revan içinde görüyor. Aynı okulun yine ilkokul kısmından (sanırım 3. ya da 4. sınıf) dört çocuk, bu yavruyu okulun bir köşesinde sıkıştırıp, evire çevire dövmüş; tekmeler, tokatlarla, hem de ortalarına alıp.  Bundan sonrası teferruat; ailenin tepkisi, okulun ne yaptığı, diğer çocuklara ne olduğu, olayın nasıl başladığı bence sadece teferruat bu olayın yanında.

Bu olayı duyduktan sonra vallahi midem bulandı, fenalaştım. Böyle bir olayın, Ankara’nın en eğitimli ve sosyo-ekonomik olarak en üstlerde yaşayan ailelerinin çocuklarını içermesi, beni iyice fenalaştırdı. Hani toplumu eğitim kurtaracaktı, hani eğitimli aileler eğitimli, düzgün çocuklar yetiştirirdi, hani çocuklar masumdu…

Ve tesadüfe bak ki, bu olaydan tam 2 gün sonra yine Ankara’nın en iyi semtlerinden birinde bulunan bir ilkokulda çok benzer bir olay oluyor ve olayın mağduru yine tanıdık. Burada da çocuk ilkokul öğrencisi ve yine öğle arasında bu çocuğu üst sınıflardan üç çocuk okul bahçesinde (!) sıkıştırıp ağzını burnunu yumruklayarak dövüyorlar. Çok üzgünüm, böyle tabirler kullandığım için ama olan olay bu. Olayı, Allah’tan ki o sırada okul bahçesindeki bir veli görüyor da koşup çocukların yanına gidiyor. O sırada diğer 3 çocuk koşup, kaçıyor.

Burada da olayın sonrası, öncesi benim için sadece teferruat. Dövülen çocuk 5 gün darp raporu alıyor ve okula gidemiyor.

Şu anda bunları yazarken bile kalp atışlarımın hızlandığını fark ediyorum. Tüm bu olaylar, okul bahçesinde oluyor, sözde öğretmenlerin, güvenlik görevlilerinin cirit attığı bir mekanda. Ama dur bir dakika, burada suçlu olay sırasında orada olmayan nöbetçi öğretmen ya da güvenlik görevlisi mi? Hayır tabii ki! Peki suçlu, şiddeti uygulayan çocuklar mı? Bence bunun cevabı da, hayır!

Asıl suçlu bu çocukları yetiştiren ana babalar, bu çocukların içinde yetiştiği sevgisiz toplum. Kimse kusura bakmasın ama iyi çocuk yetiştirmek, anne babanın eğitim seviyesiyle, çocuğunu hangi iyi okullara gönderdiğiyle, parasıyla puluyla hiç alakalı değil, örneklerden de görüldüğü üzere. İş, en genel tabiriyle, emek vermekte bitiyor. Emek vereceksin çocuk yetiştirirken.

Ve en fenası ne biliyor musun? Bu tip olaylar, ilk değilmiş. Kolejlerde, iyi semtlerdeki okullarda sıradanlaşmış olaylarmış!!!

Hayır; çocuğunu en iyi okullarda okutmak için saçını süpürge etme sevgili anne!

 • Çocuğunun ihtiyaç duyduğu sevgiyi, seninle geçireceği zamanı, ona ayırdığın anların kalitesini arttırmak için saçını süpürge et!
 • Çocuğuna empati kurmayı öğretmek için saçını süpürge et!
 • Çocuğuna problemlerini çözmede  yapıcı yollar göstermek için saçını süpürge et!
 • Parasını verip en iyi okullara gönderdiğin çocuğunun da mükemmel bir eğitim aldığını sanma. Unutma, eğitimin hası ailede başlar ve eğitim aldığın diploma değildir.

 

 

 

 

 

 

“Okullarda şiddet” için 2 yanıt

 1. Selen hanım yazılarınızı keyifle okuyorum. kalbimden ,aklımdan gecirdigim duygu ve dusunceleri dile getirmissiniz inanın. Kaleminize saglik. Oglum lise ögrencisi, ilkokullardaki bu durumun liselerde ne boyutlara gelebilecegini tahmin edersiniz. Egitim dedigimiz sey esasinda aile okul ve ögretmen ucgeni ile tamamlanıyor. Özellikle annelere bu konuda cok gorev dusuyor. her konuda haklısın diyerek yetistirilen cocuklar diger insanlara saygı sevgi duymayı ögrenmeden yetisiyor. Bencil bir nesil var karsımızda maalesef.
  Elimizden geldigince aileleri bilinclendirmeye devam.
  sevgilerimle

  1. Haklısınız, hele ki ünversitelerde şiddetin hangi boyutlarda olduğunu yazsam inanamazsınız…Ağaç yaşken eğilir ama.
   Sevgiler.

Yorumlar kapatıldı.