Orijinal krep tarifi

IMG_0904
Dikkat! Çok lezzetlidir..

Pazar günü kahvaltısı, o günün şanına yakışır bir şekilde olmalı diye düşünürüm hep. Yani, elbette her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz ve ben, öyle zamanlarda, bir bardak demleme çay içebildiğime bile şükredebilirim ama eğer, pazar günleri hayat, planlarımla paralel ilerlerse ona müteşekkir olurum ve kahvaltımı da ona göre yaparım.

Fakat, bu pazar günü evden erken çıkmam gerektiği için, bir gün önceden krep karışımını hazırladım ve buzdolabına koydum. Ertesi gün de afiyetle yedik ailece. Hızlı mı? Evet. Pratik mi? Hem de nasıl. Lezzetli mi? Bu da sorulur mu! Krep gözümüzün nurudur bizim. Pratik kahvaltı seçenekleri yazımda da 1 numaradır kendisi. Pratik Kahvaltı Seçenekleri için tıkla.

Neyse, burada krepi ne kadar sevdiğimden bahsetmeyeceğim elbette. Krep her ne kadar basit bir tarif gibi gözükse de, her evde farklı tarif ve ölçülerle yapılması beni şaşkınlığa uğratırdı. Mesela, kimisi krep karışımına vanilya koyar, kimisi tuz koyar, kimisi şeker. Bazıları sıvıyağ, bazıları tereyağı ekler. Ama benim bayıldığım krep, orijinal krep tarifi olan temel krep. Yani Fransızların sokakta, dükkanlarda hızlıca yapıp sattıkları krepten. Onun için en çok evde, kendi yaptığım krepten keyif alıyorum.

Bu kadar anlattım, tabii ki de tarifini vereceğim. Öyle saklayım, herkes özensin, kimse benim gibi yapamasın gibi dertlerim yok hiç. Zaten olsa, bu blogu açmazdım. Ben aksine, elimde avucumda, kafamda zihnimde ne varsa herkese anlatayım, herkes de faydalansın diye düşünen biriyim. Bilmem, belki de öğretmenlikten gelen bir alışkanlık ya da ben böyle biri olduğum için öğretmen oldum ve bu işten keyif alıyorum. Neyse işte. Tavuk yumurta muhabbetine girmeden hemen tarife geçeyim.

Bu tarifi, ben buzdolabında bekletmeye özen gösteriyorum. Çocuklar bayılıyor, sen de bayılıyorsundur da belki çaktırmıyor olabilirsin. Bir de böyle dene, beğenmezsen kendi bildiğin tarifle devam edersin sen de.

Krep Tarifi

Malzemeler

  • 1 büyük yumurta
  • 1/2 su bardağı un (240 ml’lik su bardağı)
  • 1/2 sb süt

Hazırlanışı

  • Eğer elinde tupperware shaker varsa, tüm malzemeleri onun içine ekle ve karıştır. Yoksa;
  • bir kaseye önce yumurtayı kır ve çırp, sonra da un ile sütü ekle çırp. İşte bitti.

Pişirme

  • Isınmış tavada biraz tereyağını erit, üzerine tavanın tam ortasından olacak şekilde krep karışımını dök ama dökerken diğer elinle hızlıca tavayı 360 derece döndürmeyi unutma. Burada amaç, krep karışımının tüm tavayı ince bir film gibi sarması.
  • Üzeri hafif kahverengileşince, spatula yardımıyla krepi ters çevir tavada ve öteki yüzünü de pişir. İki krepten sonra tava çok ısınıyor, tereyağı hemen yanabiliyor. Bunu engellemek için, kısık ateşe terfi ettir tavanı.