“Şımarık Çocuk – Bir Şehir Efsanesi”

Okuduğum ve burada paylaşmak istediğim kitaplar bir hayli birikti aslında. Hepsini bir an önce paylaşmak istiyorum lakin arayı açabiliyorum zaman zaman. Bu sefer elimde tuttuğum kitap eminim birçok anne babanın dikkatini çekecek bir eser; Şımarık Çocuk – Bir Şehir Efsanesi. Alfie Kohn tarafından kaleme alınmış ve “Görünmez Adam Yayıncılık” vasıtasıyla okurlarla buluşturulmuş,  tam tabiriyle rehber görevi görebilecek bir kitap.

Aynı yazarın, Koşulsuz Ebeveynlik ve Ödüllerle Cezalandırmak adlı kitapları da aynı yayınevinden satışa çıkmış durumda. Onları henüz okumadım ama.

Bu kitaba gelince; Türkçe çevirisi Yiğit Ataman tarafından yapılmış. Bana göre yoğun ve biraz akademik bir dille yazılmış bir kitap. Bunun sebebi de yazarın kitabı kaleme alırken, gerçekten de bir sürü akademik yayından faydalanmış olması bence. Çünkü kitabın en arkasındaki Kaynakça ve Notlar  Bölümü’nde yaklaşık 80-90 sayfa bulunuyor. Bu anlamda dolu dolu bir kitap.

Kitapta en sevdiğim şeylerden biri de, yazarın neyi savunursa savunsun karşıt görüşlere de hiçbir kısıtlama getirmeden yer vermiş olması. Yani evet, gerçekten de pışpışlanan çocuklar, helikopter ebeveynler ve diğer sahte krizler arasında ana babalık yapmaya ve çocuk büyütmeye çalışıyoruz hepimiz. Hatalar yapıyor muyuz? Elbette! Lakin fark edebilmek asıl mesele.

Ebeveynlik, temelde (ya da en iyi senaryoda) bir sevme, destekleme dinleme, rehberlik etme, yeniden değerlendirme, öğretme ve müzakere etme işidir. Vakitsizlik, sabırsızlık ve beceriksizlik nedeniyle bu işi iyi yapamadığımız zamanlar olacaktır. Ama çocukları istediğimizi yapmaya sürekli zorluyorsak, onların davranışlarına verdiğimiz karşılıkların idealin çok uzağında kaldığını da kabul etmemiz gerekir.

Sevdiğim anektodlardan biriydi bu satırların bulunduğu paragraf. Kitapta çok güzel ve yerinde tespitler var. Yani tam insanın “bam teline” dokunan önermeler mevcut. Bak mesela diyor ki,

“…ebeveynlerin çoğu, müsamahakâr [hoşgörülü, göz yuman] olmaktan ve bununla suçlanmaktan son derece korkuyor, bu korkuyu gidermeye çalışırken de aşırı kontrolcülüğe kayıyor”.

Özellikle de çocuk eğitimi üzerine gerçekten aydınlatıcı bilgilerle dolu bu kitap. Doğru bildiğin yanlışları fark ettirebilecek bir sürü görüş sunuyor. Ödüller konusundaki şu satırlara bayıldım mesela;

…kazanmayı, başarılı olmakla karıştırmalarına yol açarız. Bir işi iyi yapmak, herkesi geçmekle eşanlamlı olmaya başlar. Birey olarak değerlerini, kaç kişiyi mağlup ettiklerine bakarak ölçmeye de koyulurlar, bu da akıl sağlıklarını muhafaza etmelerini zorlaştırır.

Yani kısacası çocuklar ve ebeveynlik  üzerine okunmaya değer bulduğum bir kitap. Bir kere okumalık değil, sonrasında da zaman zaman sürekli açıp okunacak bir kitap.

Sevgiyle…

““Şımarık Çocuk – Bir Şehir Efsanesi”” için 61 yanıt

 1. Şansımıza çıkmasada alıp okumak istiyorum.iyi akşamlar

 2. Sanırım bu aralar ihtiyacım olan bir kitap. Kendi kendine sürekli çelişkiler içindeyim kızımla ilgilenen, (ya da ben oyle olduğumu düşünüyorum) onunla oyunlar oynayan ona ilgili bir anneyim ama…yaramazliklari arttı hiç paylaşımcı değil sürekli ben dilinde bir çocuk oldu ben mi hata yaptim diyorum yada ben nerde yanlış yaptım diyorum

 3. Müsamahakâr olmaktan da aşırı kontrolcü olmaktan da korkan bir anne olarak en azından ideale yakın olmak bu hayatta en çok istediğim şey.. Okuyacağım bu kitabı. Teşekkürler.

 4. Artık gerçekten tam boyutta anne baba olabilmek zor ve müthiş konsantre gerekiyor gibi hissediyorum..

 5. Konusu itibariyle dikkatimi cekti.Hangi konularda dogru veya yanlis yaptigimi merak ediyorum.

 6. Ben de şu anda aynı yazarın Koşulsuz Ebeveynlik kitabını okuyorum. Bunu da okumak isterim.

 7. Mucize değil ama bir rehber arıyor insan; yolunu sık kaybediyor çocuk büyütürken. Merakla okumak isterim.

  1. Kitabı size gönderiyoruz:) Acaba adresinizi alabilir miyim?

 8. Okumak,anlamak,uygulamak,yanlışlarımı tespit etmek,düzeltmek, aklım karıştıkça açıp tekrar tekrar okumak istiyorum. Anlatımını için sonsuz teşekkürler. Sevgiyle kalın.

 9. Oldukca mantikli cumleler iceriyor gibi gozukuyor kitap.populerlikten uzak da kalmis.benim de olmali kitaptan selen hanim:)

 10. Son günlerde Merak ettiğim bi kitaptı⭐️ Seriyi sizinle tamamlarım belki ben koşulsuZ ebeveynlikten başladım
  (2,5yaş erkek annesi Samiye )

 11. Sürekli kazanma önde olma birinci olma çabası olan ve bu anlamda mantıklı düşünemeyen 5.5 yaşında bir oğlum var ve onun da 4 yaşında bir erkek kardeşi bu kendini ispat ve önde olma çabasını da ona bağlıyoruz yani dolaylı yoldan biz nerede hata yaptık ya da yapıyorsak bu konuda böyle bir problemle başa çıkmaya çalışıyoruz bu kitabı kesinlikle okumak isterim faydalı olabileceğine inanıyorum hayırlı akşamlar

 12. Evde ikizlerim var, her firsatta Bu tarz kitaplar okumaya calisiyorum..tek istegim onlari mutlu ve iyi insan olarak yetistirmek..ve Bu kitabida cok istiyorum..sevgiler

 13. Kitap inceleme yazınız için teşekkürler. Bu kitabı en kısa zamanda okumak istiyorum.

 14. 3 çocuklu ve devreleri yanmak üzere bir anne olarak okumaya çok ihtiyacım olan ve epeyde merak ettiğim bir kitap✌ Alıntılarını ilgiyle takip edip,çokca haklı buluyorum şanslı olmayı umuyorum.
  Sevgiler

 15. Üçüncü kez yorum yaziyorum nolur bana gonder bu kitabi. Cok mutlu olurum

 16. Ödül ile başkalarını geçmek arasinda ciddi fark var, orayı kitapta nasıl bağlamış merak ettim. Zaten ödülle cezalandırma konusu epeydir kafamda soru işareti. Umalım ki ebeveynlik yaparken iç seslerimiz her zaman doğruyu göstersin 🙂 Sevgiler!

 17. Bu kitabı okumayı çok istiyorum en azından insanlar çocuğuma şımarık demeye başlamadan okuyup donanımlanmalıyım

 18. Eğer okumadıysanız Özgür Bolat’ın “Beni Ödülle Cezalandırma” adlı kitabını okumanızı öneririm. Tavsiye ettiğiniz kitap için sanıyorum size teşekkür edeceğim. Sevgiler

 19. Çocuğumu umursuyorum ve bu kitabı okumayı çok istiyorum

 20. Işte harika bi başucu kitabı daha okumak ve edinmek için çok heyecanlıyım kitapla ilgili açıklama ve notlarınız için teşekkür ederiz

 21. Sanirim dedigi yolda emin adimlarla ilerliyorum kucagimda 1 yas bebesi ile
  Okumak isterim
  Eger bana cikmazsa da alip edinecegim
  Cok tesekkurler
  Sevgiler

 22. “…ebeveynlerin çoğu, müsamahakâr [hoşgörülü, göz yuman] olmaktan ve bununla suçlanmaktan son derece korkuyor, bu korkuyu gidermeye çalışırken de aşırı kontrolcülüğe kayıyor”. Ne kadar doğru bir ifade. Ben de müsamahakâr davranmaya çabalıyorum ancak ortamlarda başkaları tarafından yargılanma düşüncesinden geriliyorum. Kitaptan istifade etmek isterim

 23. Daha çok ilk ve tek çocuklar buna maruz kalıyorlar bence de…

 24. Yoğun okuldan okula koşuşturmaların sona ermesine az kala yeniden kitap okumaya başlamak için iyi bir tercihe benziyor.

 25. kızım seneye okula başlayacağı için birçok forum ve blogda görüş ve önerilere bakıyorum. Tam araştırmalarımı yaparken yazınız çok hoşuma gitti. Aslında aklıma yatan bir devlet okulu bulmuştum ama acaba mı soruları beynimi kemirip duruyordu bir anne olarak.Acaba çocuğumun potansiyelini köreltirmiyim?ingilizce için dışardan destekle hergün verimli ingilizce bir olur mu?soruları kemirirken beynimi hergün yazınızı okumak iyi geldi tam da aynı düşüncelerdeyken ;)Ben de hep öğretmenin herşeyden önemli olduğunu düşünüyorum ilkokulda özellikle..teşekkürler kitap için şansımız olursa (incibatur)

 26. Kesinlikle üzerinde kafa yorduğum bir konu. Bana çıksın çok isterim, bu tip konularda şanssız olduğuma dair bir inancım var çünkü. ama çıkmazsa da alacağım bir kitap.

  IG Hesabım : @selinkg

 27. Alfie Kohn un Koşulsuz Ebeveynlik kitabını okumuştum. Bunun da çok güzel olduğunu tahmin edebiliyorum. Umarım bana gelir 🙂

 28. Çok aydınlatıcı görünüyor. Teşekkürler paylaşım için. Umarım şansım yaver gider almaya niyetlendiğim kitabı hediye olarak kazanmış olurum 🙂

 29. Çok merak ettiğim ve okumak istediğim bir kitap. @ipekbocegimm

 30. Şu anda çok ihtiyacım olduğunu düşündüğüm bir kitap. Keşke benim olsa:)

 31. Hep nerede hata yapıyorum yada yaptım dediğim zamanda karşıma çıkan kitap

Yorumlar kapatıldı.