Zihnini rahatlatacak süper pano

 

IMG_0136
Panonun da sevimlisi olur

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım; çocuklu hayat sabır istiyor ve hiç de kolay değil. Bu hayatı, sanki her şey toz pembeymiş gibi düşünmek, baştan yenilmek olur. Yok arkadaşım, hiç bir şey toz pembe değil.

Haydi her şeyi geçtim, çocuklu hayat en çok da annenin zihnine zarar. Çünkü anne olmak başlı başına zihnindeki en büyük alanı çocuklarına tahsis etmek demek. İster pimpirikli anne ol, ister rahat, hiç fark etmez. Neticede annesindir ve zihninde çocuğunun ne kadar yediği, kakasını yapıp yapmadığı, ödevlerini bitirip bitirmediği, kaç saat uyuduğu gibi detaylar ve sorular döner durur.

Bir de bunun üzerine, yapılacaklar gelir ki, işte o zaman zihninde patlama yaşaman an meselesidir. Mesela, sen hiç asetonla göz makyajı çıkartmaya çalıştın mı?  Ya da arabanın anahtarını buzdolabında bıraktın mı? Ben bunların hepsini yaptım.

Zihnen sürekli meşgul olmanın en büyük sebeplerinden biri de, her şeyi orada tutmaya çalışıyor olman. Ama zihninde tutmana gerek olmayan bir sürü detay var, biliyorsun. Neler mi? Mesela, market alışveriş listen. Bu listeyi kafanda tutmak zorunda değilsin. Yazık o kafaya! Ya da terziden alacağın kıyafetin gününü de zihninde tutmak zorunda değilsin.

Peki ne yapacaksın? Yazacaksın. Evet, bu kadar basit. Ben yazmaya başladığımdan beri, hiç anahtar çıkartmadım buzdolabından ya da iki farklı çorap giyip çıkmadım evden.

Tamam, yazacaksın da neye nasıl yazdığın da çok önemli. Çünkü alt alta sıralayıp, küçük kağıtlara yazarsan bir müddet sonra her yerinden o kağıtlar çıkmaya başlar. Onun için kolay görebileceğin, baktıkça sana da keyif verecek ve hane halkındaki herkesin görevlerini tutacak bir şeylere yazman en iyisi. Bunun için de panolar en ideali. Panoların sadece çocuklar için olduğunu düşünmüyorsun, öyle değil mi? Biz, yetişkinlerin de ihtiyacı var yapılacakları bir panoda görmeye. Yok, öyle çok detaylı, şatafatlı bir şey değil kastettiğim.

Çok basit. İşte sadece 5 madde.

Adım adım PANO hazırlamak:

  1. Bir mantar pano al ve onu istediğin şekilde kes ya da kestir. Mesela, ben ev şeklini tercih ettim ama sen kalp seversin, kaplumbağa seversin bilemem.
  2. Renkli post-it kağıtlardan al, hani kendinden yapıştırıcılı küçük not kağıtları.
  3. Herkese renk ata. Sen pembeleri al mesela, eşin yeşil, çocuğun sarı. Herkes kendi yapacaklarının hangi kağıtta olduğunu bilir böylece.
  4. Göz önünde bir yere as. Mesela antrede, kapı yakınları çok ideal.
  5. Her gün evden çıkarken, panoya göz at. Eğer, post-it varsa senin için (pembe), onu da çek al, çantana at.

İşte bu kadar. Çok ama çok işe yarıyor. Ve fark edeceksin, zihninde çok büyük bir rahatlama hissettiğini.

Not: Elbette başka pano tarzları da var, sana kalmış. Ben bizzat kendi denediğimi ve memnun kaldığımı yazıyorum buraya her zamanki gibi.