Sömestr tatil planı – Sıralı tam liste

IMG_0844
Sıralı tam liste…Hadi hayırlısı..

Beklenen an geldi ve çocuklar sömestr tatiline başladılar. Aslında şimdiki çocuklar “yarıyıl tatili” ya da “15 tatili” diyorlar buna ama eskiden beri ağız alışkanlığı olmuş, ben sömestr tatili diyorum. Bu tatil, aslında çocukların gerçekten eğlenmesi, oynaması ve keyif alması için harika bir fırsat. Ama elbette, kafanda plan olmazsa ve yapacaklarını önceden yazmazsan 15 günün, hiçbir şey yapmadan, göz açıp kapayıncaya kadar geçmesi an meselesi.

Bakanlığın talimatıyla da, bu yarı yılda öğrencilere ödev de verilmeyecekmiş. Tabii, hangi okul, öğretmen ne kadar uyguladı bunu, bilmiyorum ama bizim öğretmenimiz gerçekten hiç ödev vermedi ama karnenin yanında her çocuğa okuma kitabı seti hediye etti. Ne kadar şanslıyız..

Hal böyle olunca, evde hiçbir meşgalesi bulunmayan, salt amacı eğlenmek ve oynamak olan yavrularla baş başa kalacağız. Çalışan anne olup olmaman, inan ki fark etmez. Çocuğun gönlünü eylemek ve ona kaliteli, güzel bir tatil imkanı sunmak için mutlaka fırsat yaratabilirsin.

Ama bu tatil zamanlarında en çok yapılan hata, plansız olmaktır. Kafanda bir sürü güzel aktivite, oyun, etkinlik, mekan vardır olmasına ama, onlar sadece kafanın bir köşesinde durur ve o sırada tatil de uçar gider. Öğretmen olduğum için, tatilin öğrenciler için ne kadar önemli ve faydalı bir kavram olduğunu iyi biliyorum. Her şeyden önce, yeni döneme motive olurlar, mutlu olurlar, kendilerini dinlerler. O yüzden de tatil dediğin, tatil gibi olmalı. Öyle bir sürü ödevle, projeyle geçen tatil mi olurmuş?

Güzel bir tatil için ise, planlama çok kritik bir nokta. Ben şöyle yaptım; oğlumu karşıma aldım, elime de kağıt kalemi alıp, birlikte neler yapacağımıza dair bir liste hazırladık, madde madde.

Her maddeye, yapıldı diye tik atmaya karar verdik. Ayrıca, her bir maddenin fotoğrafını da çekmeyi kararlaştırdık. Bu listeyi de, kapı çıkışındaki, meşhur ev panomuza astık ki, her zaman gözümüzün önünde dursun. Elbette, yanımda da taşımak için, listenin fotoğrafını da çektim ben.

Bizim hazırladığımız liste 4-9 yaş arası hemem hemen her çocuğa hitap edecek şekilde etkinlik içeriyor. Elbette yaşadığın şehir de yapacaklarını büyük ölçüde etkiliyor. Ama artık her şehirde, sömestr tatili için etkinlikler düzenleniyor. Gerçekten. Arayan bulur, emin ol..

Listemizi yazmadan önce, başka fikirlere açık olduğumuzu da belirtmek isterim.

Sömestr Planı

 1. Sinemaya git….
 2. Tiyatroya git…
 3. Kaymaya git, kızakla kay…
 4. Müzeye git….
 5. Bir arkadaşın ile görüş….
 6. Lego’dan yarım kalan evi tamamla….
 7. İngilizce kitabını bitir…
 8. Oyuncak atölyesine git…
 9. Kızılderili kampına git….
 10. Babanın iş yerine git….
 11. Kütüphane ziyareti yap….
 12. Okuma kitaplarını oku….
 13. Kurabiye yap….
 14. Kartopu oyna….
 15. Satranç turnuvası düzenle….

Bu maddelerin sonuna da imzamızı attık ki, taraflardan biri caymaya kalkmasın diye. Ben çok heyecanlıyım. Hem planlı ve organize olmayı örnekle görmüş oluyor oğlum, hem de İleride gülerek hatırlayacağı harika bir ilk sömestr tatili anısı kazanıyor..

Listedeki satranç turnuvası maddesi ise tüm aileyi kapsıyor. Daha önce de yapmıştık bu turnuvayı. Onun detaylarını da başka bir yazıda yazarım artık…