Yenidoğan için kapsül gardırop

Biliyorum anne olacak olmanın heyecanı hiçbir şeye benzemiyor, hele ki ilk seferse. Her şeyden önce,  yeni bir kimlik ile yüzleşme düşüncesi bile insanın kalbinin küt küt atmasına neden oluyor.

Biz de bu heyecanın rüzgarına kapılıp, yeni doğacak bebeğimiz için elimizde alışveriş listesiyle mağaza mağaza gezmeye başlıyoruz. Okuduğumuz kitaplarda, dergilerde, forumlarda bize genellikle “alınacaklar listesi” sunulur ve bu liste genellikle o bebek sanki iki yıl boyunca aynı boyutlarda kalacakmış gibi oluşturulmuştur. Tabii bunu o ilk zamanlar pek bilmeyiz, hoş, bazen de bilmek işimize gelmez çünkü içimizdeki heyecanı alınacaklar listesiyle doğru orantılı kabul ederiz.

Oysa ki çok net bir gerçek var: bebekler çok hızlı büyür, özellikle de ilk aylarda. Bebek kıyafetlerinin bedenleri 3 aylık olarak satışa çıksa da, bir yeni doğanın aynı kıyafeti 3 ay boyunca giydiği pek görülmemiştir (eğer baştan büyük beden almadıysanız).

O yüzden yenidoğan bir bebek için bir gardırobu doldurmaya gerek yok.kıyafetlerinin küçüklüğü de düşünülürse, rahatlıkla bir çekmeceye sığacak kadar kıyafetle ilk dönemleri geçirmek mümkün. Bir sürü para verip hiç giyilmeyecek fazlalıkları depolamanın pek bir anlamı yok. Bunları iki çocuk büyütmüş bir annenin tecrübeleri olarak düşünebilirsiniz.

Özel bir durum olmadığı sürece yenidoğanın giydiği temel kıyafetler bellidir. Ancak ne kadarının yeterli olacağı konusunda belli bir sınır koymazsanız, etiketi üzerinde duran ve bir kere bile kullanılmamış bir sürü kıyafet elinizde kalır.

Yenidoğan için kapsül gardıropta neler olmalı?

  1. 10 tane zıbın (mevsime göre kolsuz veya kısa kol)
  2. 3 tane ayaklı pantolon (gece için)
  3. 3 tane bilekte biten pantolon (gündüz için)
  4. 3 tane elbise/tunik (kız çocuk ise)
  5. 4 tane tişört (mevsime göre kısa veya uzun kol)
  6. 1 tane yelek
  7. 1 tane sweatshirt (kış ise)
  8. 4 çift çorap
  9. 1 çift bebek ayakkabısı

Aksesuarlar konusunda ne kadar hevesli olursanız olun, şunu akılda tutmakta fayda var “bebekler zaten oldukları haliyle yeterince tatlı ve göz alıcılar” 🙂

Image result for yeni doğan zıbın